20.02.2018

Jean Charles Nault '' Demon Południa. Acedia - podstępna choroba duszy'' - recenzja

Na kartach książki autorstwa ojca Jean'a Charles'a Nault'a dowiadujemy się czym jest acedia, oznaczająca z języka greckiego brak troski lub niedbalstwo.

Mnich Ewangeriusz z Pontu w IV wieku n.e definiuje ją jako osłabienie duszy. Choroba duszy o której autor wspomina w swojej książce to nic innego bowiem jak zniechęcenie, wypalenie i kryzys.
Tytułowy Demon Południa to natomiast czas życia, skłaniający do refleksji nad tym, co już przeżyliśmy i nad czekającą nas przyszłością.

Podobnie jak w przypadku biblijnych Ojców Pustyni, obecna acedia objawia się wewnętrznym niepokojem, niestałością, przesadną troską o zdrowie, niechęcią do codziennych zajęć, brakiem nadziei i radości, płynącej z życia.Autor bardzo pięknie uświadamia nas nie tylko w tym jak ile zła może wnieść w nasze życie acedia, ale przede wszystkim  uczy nas walki z nią, kierując nas na drogę modlitwy, rozmowy i nieustannej przyjaźni z Bogiem.

Uczy, że podejmowanie pracy fizycznej oraz oczyszczająca siła łez, pozwoli na przezwyciężenie dolegliwości duszy.

Z książki dowiadujemy się wielu ciekawych i często zaskakujących rzeczy, chociażby takich jak , że gadatliwość jest pewnego rodzaju formą ucieczki przed naszymi myślami.


Jak mówi autor "Czas niewypełniony pożytecznym i opłacalnym zajęciem budzi niepokój, więc trzeba go wypełnić, żeby rozproszyć lęk przed pustką"


Książka autorstwa ojca Nault'a nie jest poradnikiem,lecz przewodnikiem po problemach duszy.

Jest wartościową lekturą, która pokazuje, że walka z samym sobą i uruchomienie wewnętrznych sił, są bardzo pomocne w przezwyciężaniu marazmu codzienności. Czytając, ją niczego nie tracimy, a możemy naprawdę wzbogacić się duchowo.

Gorąco polecam każdemu!

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu PROMIC.


fot. Katarzyna Oberda
  

1 komentarz:

  1. Ba! Milczenie jest cnotą, ale jak się posłuchać tych rad będąc gadułą, jak ja?

    OdpowiedzUsuń