07.02.2017

Ned Vizzini Całkiem zabawna historia - recenzja

''Skończyć studia. Znaleźć pracę. Być najlepszym. Coś osiągnąć.

Życie rzuca wyzwania, a ty nie nadążasz. Jesteś zdany na siebie, a równocześnie wszyscy czegoś od ciebie oczekują. Rodzice nie chcą wiedzieć, że nie dajesz rady. A Ona jest z twoim najlepszym kumplem. Jak tu nie zwariować?
Craig nie udźwignął presji otoczenia i tempa pędzącego świata. Nieudana próba samobójcza sprawiła, że trafił na oddział psychiatryczny.
Koniec? To dopiero początek.
„Całkiem zabawna historia” to słodko-gorzka powieść o dorastającym chłopaku, który odnajduje siebie dopiero wśród tych, którzy stracili zmysły.''

 Książka autorstwa Neda Vizzini pt.'' Całkiem zabawna historia'' opowiada historię młodego chłopaka, którego życie pozornie było podobne do życia wielu nastolatków w jego wieku. Co więcej, główny bohater książki Craig Gilner cierpi na depresję, która wiele zmienia w jego życiu.

Świat Craiga jest światem pełnym pozorów. Po pierwsze mogłoby się wydawać, że młody mężczyzna osiągnął w życiu już wszystko, co jest potrzebne do szczęścia czyli kochającą rodzinę, najlepszego przyjaciela i przede wszystkim elitarną szkołę w której mógł się uczyć - Liceum Kadr Kierowniczych w Nowym Jorku. To właśnie z tą szkołą związana jest jego próba samobójcza, choroba i jednocześnie kilkutygodniowy pobyt na oddziale w szpitalu psychiatrycznym.

"Trudno coś powiedzieć, gdy planujesz się zabić. To właściwie najtrudniejsze i nie ma żadnego związku z psychiką, po prostu nie jesteś w stanie zmusić się do otwarcia ust. Słowa wydają się nie mieć żadnego związku z mózgiem i zamiast płynąć gładko jak zawsze, gromadzą się pod dolną wargą  niczym pokruszone kostki lodu. Więc siedzisz cicho."

Craig jest przykładem chłopaka, który za wszelką cenę stara się uniknąć w życiu porażek.Niestety są one nieuniknione.
Życie jest dla młodego chłopaka pasmem męczarni, źle wypełnionych bądź niewypełnionych wcale obowiązków i zadręczających myśli.

- Jeśli tego nie zrobisz, będziesz miał za niską średnią, aby dostać się na studia.  Nie znajdziesz żadnej pracy i wylądujesz pod mostem. Nawet w dniach wolnych od szkoły macki dają o sobie znać i niszczą go od środka.

Wszystko dzieje się przez to, że chłopak jest niezwykle ambitny, nie umie czasem tym ambicjom podołać i jednocześnie  za każdym razem krytykuje swoje postępowanie.

"Sikanie jest tak przyjemne, że mogłoby trwać wiecznie. Robisz, co masz robić, i już. Zero wysiłku czy planowania. Nie odkładasz tego na później. To chyba z resztą byłoby chore, tak mi się wydaje. Że masz taki problem, że nie możesz się wysikać. Jak anoreksja, tylko z moczem. Nie sikasz, żeby się ukarać. Ciekawe, czy ktoś tak robi?"

Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym i zetknięciu się z o wiele poważniejszymi problemami młody chłopak uświadamia sobie, że są one znikome w porównaniu z problemami ludzi poważnie chorych.

Autor wprowadza czytelników w świat leczenia depresji. Pokazuje, że stając się  częścią szpitalnego otoczenia, Craig rozumie wiele spraw i inaczej patrzy na otaczający świat i swoje własne problemy. Można by powiedzieć, że podchodzi z dystansem do całej sytuacji.


Całkiem zabawna historia  jest historią poruszającą problem dorastania i poszukiwania siebie.
Książka pokazuje sposób w jaki młody człowiek radzi sobie z problemami i otaczającą rzeczywistością. Książka jest opowieścią nie tylko o problemach, ale także o miłości.
 Ned Vizzini uświadomił mi, że są na świecie rzeczy, którymi nie warto się przejmować, bo nie należą one do najważniejszych. Najlepsze oceny, wykształcenie, sukces, dobra posada, pieniądze - jeśli na tym teraz opiera się świat, to coś chyba poszło nie tak, bo to wszystko nie jest nikomu do niczego potrzebne. Chodzi przede wszystkim o to, aby być szczęśliwym i nie pozwolić aby nasze życie stało się częścią tego całego schematu kontrolowanego przez otoczenie. 

Książkę zdecydowanie polecam każdemu niezależnie od wieku :)

fot. materiały wydawnictwa
Ned Vizzini, Całkiem zabawna historia

Liczba stron: 336
Oprawa miękka
ISBN: 9788327620361
Premiera: 2016-03-02
cena: 36,99

 Logo Harper Collins

4 komentarze:

 1. Mam wrażenie, że będąc od dziecka pod wpływem propagandy sukcesu nie wiemy, kiedy przestać. Nie mamy świadomości tego, że nie zawsze można być najlepszym we wszystkim i wszędzie. Książka, uświadamiająca zgubny wpływ takiego myślenia, jest potrzebna, zwłaszcza, kiedy przeznaczona jest dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki nie czytałam, oglądałam jednak film na psychologii i pamiętam, że bardzo mi się podobał :) Kiedyś mam zamiar sięgnąć także po książkę. Mam nadzieję, że również będzie wciągająca :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne podsumowanie. Mam wrażenie, że obecnie rzeczywiście wielu ludzi ma niewłaściwe priorytety, które przysłaniają prawdziwe szczęście.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. fajnie napisana recenzja i bardzo fajnie prowadzony blog. Szczególnie podoba mi się ten twój zwierzak - lew :)

  OdpowiedzUsuń