03.02.2017

Philip Roth ''Wzburzenie'' - recenzja

Kolejna z książek  Philipa Rotha pt. '' Wzburzenie'' pokazuje niemalże idealne życie rodzinne i zawodowe głównego bohatera książki Marcusa Messnera, który nie dość że nie pali, nie pije, ciężko pracuje w rodzinnym sklepie i doskonale się uczy, to przede wszystkim nie sprawia swoim rodzicom trudności wychowawczych.

Mimo to, życie młodego chłopaka nie należy do najłatwiejszych. Pytanie przez co albo przez kogo? 

W tym przypadku, autor przedstawia nam postać ojca, który poprzez skrajny lęk o syna staje się niewyobrażalnie zaborczy do stopnia insynuowania lekkomyślnych zachowań syna, które w rzeczywistości nie mają ani nigdy nie miały miejsca. 

Tym co mnie nie dziwi jest podjęta przez chłopaka decyzja o życiu w sposób niezależny od decyzji ojca. Młody chłopak choć zrezygnował ze studiów i wyprowadził się do innego miasta, by tam studiować i żyć na własny rachunek ma wiele wątpliwości i podobnie jak jego ojciec dręczony jest przez lęk przed tym, co czeka go w przyszłości.

 Podobnie jak w powieści '' Everyman'' na kartach ''Wzburzenia'' możemy zauważyć dwa bardzo ważne tematy czyli strach przed śmiercią i życiem. 

Poprzez historię Marcusa, autor pokazuje czytelnikowi nie tylko dylematy z jakimi spotyka się każdego dnia młode pokolenie, ale przede wszystkim uświadamia że podobnie jak w książce, nie istnieją chyba relacje rodzinne, pozbawione jakichkolwiek skaz.

 

Historia opowiedziana z punktu widzenia dziewiętnastoletniego chłopaka pokazuje skrajne emocje z jakimi boryka się chłopak.  Czytelnik ma możliwość poznania go jako odpowiedzialnego młodego mężczyzny, który w pełni poświęca się nauce i pracy w barze studenckim aby wesprzeć swoich rodziców finansowo.  Wielu z nas młodych ludzi, mogłoby się zapytać w duchu - Co to za życie? Młody chłopak unika kontaktów z kolegami, nie udziela się społecznie i jednocześnie poprzez poczucie osaczenia przez swojego współlokatora wyprowadza się z pokoju. 

Oprócz lęków związanych z życiem, książka porusza bardzo aktualny problem inności. W przypadku głównego bohatera dotyczy to poglądów związanych z wiarą- chłopak otwarcie przyznaje się przed dziekanem do ateizmu i podziwu dla Bertranda Russela.

Podobnie jak w poprzedniej powieści, mamy do czynienia z chęcią ucieczki.  Można powiedzieć że poprzez świadome unikanie kontaktów towarzyskich i bezgraniczną wiarę w rodziców którzy są dla chłopaka ideałem małżeństwa chłopak stosuje właśnie taką ucieczkę przed dorosłym życiem, stawiającym przed nim nowe wyzwania i kompromisy.

 Książka w szczególności podoba mi się za stworzenie wizerunku człowieka, który borykając się z przyszłością i przeszłością, nie może odnaleźć się w teraźniejszości.Wzburzenie jest książką zdecydowanie godną polecenia, każdemu niezależnie od wieku.  Za możliwość zrecenzowania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu
fot. materiały wydawnictwa
  

Autor: Philip Roth
Tytuł: Wzburzenie
Data wydania: wrzesień 2016
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 232

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa pozycja :)
  Z pewnością się za nią rozejrzę :)
  Zapraszam do siebie
  addictedtobooksstories.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za ciepłe słowa :). Póki co to dopiero druga z przeczytanych książek Rotha :) ale mam nadzieję, że nie ostatnia, bo ma ciekawy styl pisania. :) Polecam ! :)

  Serdeczności :)
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytałam Konające zwierzę tego autora i bardzo mi się podobała ta książka :)

  OdpowiedzUsuń