Na kartach reportażu pt. '' Pianie kogutów, płacz psów'' Wojciech Tochman pokazuje realia życia w Kambodży, która jest państwem o ustroju totalitarnym. To właśnie ten ustrój narzuca biedę, często niezawinione cierpienie i pokazuje że sprawiedliwość jest pojęciem kompletnie nieistniejącym. Co więcej udowadnia, że pomimo obalenia Czerwonych Khmerów, grzechy przeszłości wciąż dają o sobie znać w kolejnych pokoleniach.
Z psychologicznego punktu widzenia, '' Pianie kogutów, płacz psów'' pokazuje nie tylko mechanizm spustoszenia jakiego dokonały konflikty zbrojne, ale przede wszystkim mechanizm likwidacji elit intelektualnych.Autor udowadnia, że pojawiające się problemy, prowadzą do całkowitego zaniku ludzkich odruchów w drugim człowieku. Tym, co szczególnie przykuło moją uwagę z perspektywy mojego zawodu, jest problem istnienia chorób psychicznych wśród kambodżańskiej ludności.
Wojciech Tochman bardzo realnie pokazuje czytelnikom, że kompleksowa opieka psychiatryczna tak naprawdę w tym kraju jakim jest Kambodża nie istnieje, bowiem znacznie przekracza możliwości finansowe rodzin, a każda inna forma leczenia na własną rękę, doprowadza do niedożywienia, wyniszczenia organizmu i pogardy. Co więcej wśród tamtejszej ludności zanikają więzy rodzinne, bowiem każdą osobę chorą izoluje się od normalnego społeczeństwa.
Z czysto ludzkiej perspektywy jest to nie tylko niehumanitarne podejście, ale przede wszystkim oparte na wierze w zabobon, że po śmierci takiego człowieka chorego psychicznie dzięki izolacji od reszty społeczeństwa, jego duch odchodzi gdzieś daleko...
Z punktu widzenia językowego reportaż Wojciecha Tochmana napisany jest w sposób prosty, ale jednocześnie szorstki i w głównej mierze skupiający na wywołaniu u czytelnika emocji. Dzięki selektywności wybranych przez Autora faktów, czytelnik nie nudzi się, a wręcz czeka na kolejną dawkę informacji.
Podsumowując, '' Pianie kogutów, płacz psów'' jest książką bardzo mocną w przekazie, niosącą przesłanie iż tym co może nas skutecznie podzielić są nie kilometry i dystanse, ale przede wszystkim podejście do drugiego człowieka... Uważam, że akurat ta książka, powinna być obowiązkowo w biblioteczce nie tylko osób dorastających, często nieświadomych realnej problematyki XXI wieku, ale także dorosłych gdyż im, może pomóc zmienić myślenie w wielu kwestiach. Uważam, że jest to bardzo dobrze i niezwykle realnie napisany reportaż, oparty na poruszających faktach.
Ksiażkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwo Literackie :)
Wydanie: I
Data premiery: luty 2019
Format: 123x194 mm
Formaty:
EPUB
MOBI
Zabezpieczenia:
watermark
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-08-06831-1
Cena: 38,00

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5000/Pianie-kogutow-placz-psow---Wojciech-Tochman
Lubię książki o tak mądrym i mocnym przekazie,więc na pewno przeczytam ten tytuł. 😊
OdpowiedzUsuńbardzo się cieszę :)
UsuńMam w planach, bo i temat mnie interesuje i uwielbiam reportaże autor!
OdpowiedzUsuńnaprawdę polecam i cieszę się :)
UsuńKsiążka zapowiada się ciekawie
OdpowiedzUsuńoj tak :) Polecam zdecydowanie :)
UsuńPowiem Ci że ten reportaż bardzo mnie ciekawi. :)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo. :)
UsuńSzkoda tylko że twoja recenzja nie na własnych zdjęć...
OdpowiedzUsuńW tym przypadku pozwoliłam sobie na skorzystanie z materiałów wydawnictwa :)
UsuńNie miałam jeszcze okazji czytać reportaży, a bardzo chciałabym się za jakiś zabrać, więc mam nadzieję, że ten będzie moim pierwszym <3
OdpowiedzUsuńMyślę,że Ci się spodoba :) :) i polecam :)
UsuńZ racji tego, że nigdy nie przepadałam za reportażami (moja polonistka w gimnazjum bardzo mnie do nich zniechęciła), nie potrafię się cieszyć z ich czytania. Po pierwszym roku studiów, gdzie musiałam przeczytać ich mnóstwo, mam wysoką alergię i nie mogę na nie patrzeć. Więc tej książce podziękuję :/
OdpowiedzUsuńRozumiem...
UsuńKocham reportaże.. <3 Ten jest przede mną, przymierzam się do kupna :D
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńPolubiłam się z reportażami, więc może i po ten sięgnę. Tematyka całkiem ciekawa, myślę że mogłabym się wiele dowiedzieć z tej książki.
OdpowiedzUsuńTematycznie i psychologicznie jest głęboka :)
UsuńUwielbiam reportaże, na pewno siegnę po ten. O Kambodży wiem tyle, co nic, więc w ten sposób poszerzyłabym swoją świadomość świata.
OdpowiedzUsuńOsobiście uważam, że tytuł nie trafiony. Takie mam odczucie. Kambodża, jedno z najbiedniejszych miejsc na świecie. Prywatnie nie przepadam za reportażami. Mimo wszystko Kiedy widzę tak poważne tematy zastanawiam się nad wzięciem w rękę tego typu książek.
Usuń:)
UsuńKsiążka Zapowiada się ciekawie ale z braku czasu Wątpię żebym po nią sięgnęła
OdpowiedzUsuńBrak czasu to najgorsze, co może być :(
UsuńZaciekawiłaś mnie swoją recenzją. Nie czytam za dużo reportaży jednak ta tematyka to coś mojego ;)
OdpowiedzUsuńMyślę, że spodobałaby Ci się ;)
UsuńBrzmi interesująco. Przyznam szczerze, że nie sięgam po książki tego typu, ale tu mnie coś ciągnie. Może przez dobrą recenzję.
OdpowiedzUsuńdziękuję:)
UsuńKocham reportaże i literaturę faktu! Jednak na ten moment nie mam czasu ich czytać, gdyż uważam, że nie są to książki, które można czytać z doskoku. :)
OdpowiedzUsuńrozumiem:)
UsuńRaczej nie jestem osobą o mocnych nerwach i łatwo się wzruszam oraz szybko ulegam emocjom. Jednak lubię reportaże i to te o trudnych tematach. Jestem ciekawa tej książki i jej przesłania, szczególnie tego psychologicznego, które dotyczy granic stawianych przez podejście człowieka do drugiej osoby.
OdpowiedzUsuń:)
UsuńDobry reportaż to taki, gdzie czarno na białym stykamy się z problemami, ale autor umiejętnie przekazuje te informacje, nie wywołując w czytelniku zarówno senności, jak i irytacji.
OdpowiedzUsuńTematyka ciekawa, a zarazem ciężko pod kątem emocjonalnym. Przypuszczalnie, osoby wrażliwe mogą nie udźwignąć ciężaru tych historii. Ja sama taka bywam, jednakże mam tę książkę w planach. Kiedy tylko zdołam ją zdobyć, przygotuję się na jej lekturę psychicznie i emocjonalnie.
Zdecydowanie się tutaj z Tobą zgadzam :)
Usuńlubię reportaże
OdpowiedzUsuńto miło :)
UsuńNigdy nie czytałam niczego Tochmana. Chyba czas to zmienić.
OdpowiedzUsuńWarto poznać autora :)
Usuń