30.12.2018

O współczesnym pielgrzymowaniu. ''Pielgrzymka inaczej'' Barbara Szmigiero- recenzja

Ziemia Święta - Jerozolima jest miejscem pielgrzymek od wielu wieków. Na taką właśnie wybiera się także bohaterka książki pt. '' Pielgrzymka inaczej'', autorstwa Barbary Szmigiero. 

 

Na kartach powieści, mamy możliwość poznania nie tylko bohaterki książki - Izabeli, która od swojej siostry dostaje prezent w postaci dwunastodniowej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Ponieważ kobieta jest racjonalną pragmatystką, mimo swoich poglądów, co do tego typu wydarzeń, daje tej podróży szansę. 

Autorka sprawnie opisuje jej zmaganie się z dwunastodniową pielgrzymką, opisując ją dzień po dniu, a my jako czytelnicy mamy wrażenie jakbyśmy sami byli częścią tej duchowej wyprawy.

 Zdecydowanym walorem książki jest prosty i zrozumiały język zastosowany przez autorkę, która bardzo interesująco i obrazowo opisuje zwiedzane miejsca, z jednoczesnym nawiązaniem do ich historii. Przemierzając pielgrzymi szlak wraz z bohaterami książki, mamy możliwość zwiedzenia: Starego Miasta w Jerozolimie, Dzielnicy Żydowskiej, Ściany Płaczu, Bazyliki Grobu Bożego i wielu innych pięknych miejsc.


To, co szczególnie ujęło mnie w tej książce, to szczerość autorki, która oczami uczestniczki pielgrzymki- Izabeli,nie stroniła od ironicznych komentarzy, co do otaczającej ją rzeczywistości. Czasami niemalże wzbudzało to śmiech, ale w większości skłaniało do refleksji nad sensem i głębią wiary.

Autorka, bardzo ładnie pokazuje różnice nie tylko pomiędzy turystami, a ludnością miejscową, ale także różnice kulturowe między narodami, dzięki którym kwitnie i rozwija się biznes turystyczny.


Podsumowując, książka pt. '' Pielgrzymka inaczej'' Barbary Szmigiero, jest bardzo ciekawym zbiorem osobistych  i szczerych przemyśleń autorki na temat pielgrzymowania i wiary.
Jest to pozycja, która zdecydowanie zachęca i skłania do głębszej refleksji. Polecam ją każdemu, niezależnie czy jest miłośnikiem dalekim podróży, czy nie.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae res. 

Pielgrzymka inaczej
fot. materiały wydawnictwa
Rodzaj literatury:
Podróże
Format:
130x210
Wydanie:
Pierwsze
Liczba stron:
396
ISBN:
978-83-8083-912-0
Rok wydania:
2018

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=pielgrzymka_inaczej,druk
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza