22.12.2018

Książka z przesłaniem: Elena Varvello '' Czy mnie słyszysz''

 Czytając książkę autorstwa Eleny Varvello pt. '' Czy mnie słyszysz?'' odniosłam wrażenie,iż jest to powieść o charakterze mocno psychologicznym. Czytelnik bowiem stopniowo jest wprowadzany w świat jej bohaterów i poznaje ich emocje.

Jest to zdecydowanie typ książki z przesłaniem,  którego odbiór może być różny. Niewątpliwie jednak  jest to taka książka, która wyróżnia się na tle innych pozycji wydawniczych. Chociaż  momentami bywa mrocznie, w powieści nie brakuje miłości, oddania i wierności.

W perspektywie psychologicznej, książka od pierwszego zdania wprowadza nas w klimat niepewności, która przeradza się w strach i wzburzenie. Chociaż mamy świadomość, że pewnych tragedii nie da się powstrzymać ani zmienić kierunku przeznaczenia i czasami ciężko jest przebaczyć, warto podjąć się wyzwolenia od tego co przytłaczające żeby odzyskać życiową równowagę.

 W książce poznajemy mieszkańców małej, malowniczej wioski niedaleko Ponte. Cała historia zaczyna się od bankructwa zakładu przemysłowego. To wydarzenie  pozbawia mieszkańców pracy, perspektyw, nadziei i dumy. Oprócz tego w niewytłumaczalny sposób ginie chłopiec imieniem Ellia, a następnie młoda dziewczyna.


Dzięki retrospekcji zastosowanej przez autorkę we wspomnieniach już dorosłego mężczyzny, poznajemy atmosferę panującą wśród lokalnej społeczności, obserwujemy zmiany zachodzące w jego rodzinie, przyglądamy się pierwszemu miłosnemu zauroczeniu i  przyjaźni.   Mamy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach opisywanych na kartach powieści.
Autorka bardzo fajnie pokazuje psychologiczny mechanizm zamykania się w sobie przez ojca Elli, jego bezsilność i poczucie bezradności w całej tej sytuacji.

Główny bohater książki - Ellia, zmuszony jest do dorastania w  dosyć dramatycznych okolicznościach i ze świadomością braku wsparcia swojej matki, która jako cichy obserwator jedynie przygląda się całej sytuacji.

Pomimo małej objętości, książki nie czyta się prosto i szybko. Jest bowiem literaturą, która niesie przekaz i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem. Dzięki zrozumiałemu stylowi pisania autorki czytelnik ma możliwość poznawania emocji bohaterów, ich rozterek, słabości, milczenia, oczekiwania na karę i odkupienie, ale także każdej próby spoglądania na to, co dzieje się wokół nich z perspektywy czasu, jednocześnie oswajając się z tym co tak trudne do przezwyciężenia.

Dodatkowym plusem autorki jest pokazanie, jak jedno dramatyczne wydarzenie potrafi całkowicie zmienić życie rodzinne i wywrócić je do góry nogami. Jednocześnie uświadamia jak ważne jest wspieranie siebie wzajemnie przez rodziców Elli, w tych trudnych chwilach, chociaż pozornie mogłoby się wydawać iż jego matka jest zupełnie obojętna na całą sytuację i nie potrafi jej zrozumieć.

W mojej opinii, powieść Elleny Varvello pt. '' Czy mnie słyszysz?'' jest bardzo udanym thrillerem psychologicznym, który z całą pewnością polecam ze względu na walor powieści oraz przesłanie jakie ze sobą niesie  że wsparcie rodziny w trudnych chwilach jest najcenniejsze.


Za możliwość zrecenzowania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.Wydanie: I
Przekład: Monika Woźniak
Oryginalny tytuł: La vita felice
Data premiery: marzec 2018
Format: 130x205 mm
Formaty: EPUB MOBI
Zabezpieczenia: watermark
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 232
ISBN: 978-83-08-06486-3
Cena: 32, 90
 Czy mnie słyszysz?
fot. materiały wydawnicze, Wydawnictwo Literackie


2 komentarze:

  1. Thriller psychologiczny, to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, a ta książka, naprawdę mnie ciekawi. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się bardzo i jednocześnie bardzo polecam :)

    OdpowiedzUsuń