31.12.2018

Duchy przeszłości. Morderstwa z Jamnikami, Józefa Murawska- recenzja

 Druga część książki autorstwa Józefy Murawskiej pt. '' Morderstwa z Jamnikami'' jest równie dobrze napisanym thrillerem, jak pierwsza część. W tym przypadku jednak, wiadomo iż fabuła rozgrywa się na przełomie lat 80. i 90 i zdecydowanie lżej się tą książkę czyta niż poprzedniczkę.


Na kartach drugiej części powieści pt. '' Duchy przeszłości'' poznajemy dalsze losy Maksa i jego żony.Obecnie, jest on byłym prawnikiem i spełnia się jako pisarz, który dotychczas napisał jedną książkę. Akcja powieści dzieje się w Meksyku, gdzie prawnik osiedlił się wraz ze swoją rodziną.

Na równi z prowadzonym przez Maksa życiem w Meksyku, we Francji została zamordowana Krystyna Dubois, która dzięki spotkaniu z Izą, w pierwszej części powieści uniknęła śmierci i była pomocna  w toczącym się śledztwie. W konsekwencji, Maks wybiera się do Francji, gdzie czeka na niego wyzwanie ''prowadzenia'' toczącego się śledztwa. W tym przypadku jako czytelnicy mamy okazję poznania Maksa z innej perspektywy- jako detektywa, który bardzo dobrze wciela się w swoją rolę.  Czy jego zadanie mu się uda? Przekonajcie się Państwo sami :)

W książce, podobnie jak w pierwszej części nie zabrakło wątku metafizycznego, nawiązującego do życia pozagrobowego i postaci ducha- Madame Lili, przekazującego Maksowi kolejne wiadomości, których mężczyzna do końca nie rozumie.
Pojawia się także wspomniana we wcześniejszej części pisarka, Dominika Rigo i jej dwa tytułowe jamniki.

Chociaż, książka napisana jest bardziej zrozumiale niż jej poprzedniczka, brakuje mi nawiązania do pierwszego tomu i rozwiązania pojawiających się zagadek kryminalnych. Być może, jest to celowy zabieg autorki w celu dalszej kontynuacji powieści.

Podsumowując, bardzo cieszę się z możliwości przeczytania kolejnej, drugiej już części Duchów przeszłości. Powiem także, że odczuwam lekki niedosyt, że cała akcja z poprzedniego tomu, nie została kontynuowana w drugim i została pozostawiona samej sobie, z jedynie nielicznymi nawiązaniami do poprzedniej fabuły. 

Z psychologicznego punktu widzenia jednak, odkrycie przed czytelnikiem wszystkich wątków mogłoby sprawić, iż książka stałaby się przewidywalna i przez to mało interesująca. 

Dodatkowym plusem jest wielowątkowość, dzięki czemu czytelnik nie staje się znudzony.

Mimo to książkę polecam i  dziękuję Wydawnictwu Novae Res za możliwość przeczytania i zrecenzowania.

Duchy przeszłości. Morderstwa z jamnikami
fot. materiały wydawnictwa Novae Res

Rodzaj literatury:
Thriller
Format:
130x210
Wydanie:
Pierwsze
Liczba stron:
416
ISBN:
978-83-8083-907-6
Rok wydania:
2018

Cena: 37,00
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=duchy_przeszlosci_morderstwa_z_jamnikami,druk  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz