Na kartach powieści, możemy poznać tytułowego bohatera- Ariela, który jest statecznym, starszym panem opowiadającym pewnemu studentowi o czasach swojej młodości i wspomnieniach wojennych. Wspomniany student, poprosił go bowiem o pomoc w napisaniu pracy magisterskiej.
Mężczyzna wspomina, że w czasach swojej młodości był bardzo wrażliwym i delikatnym chłopakiem, który grał na skrzypcach. Opowiada młodemu człowiekowi o wielu prywatnych momentach ze swojego życia. Jednym z takich momentów było płomienne uczucie- nie do kobiety, ale do żołnierza. Zakochany chłopak, spotykał się z mężczyzną potajemnie, a ten powodował że spiżarnia jego rodziców, pomimo biedy nigdy nie była pusta. Co więcej, to właśnie Wolfgang ratuje Ariela przed umieszczeniem go w obozie i ukrywa w domu Pani Albiny. Chociaż miłość do Wolfganga, pozwoliła młodemu wtedy Arielowi przetrwać trudne chwile, czy tak samo będzie z uczuciem które rozwinęło się między mężczyznami?
Tym, co szczególnie chwyciło mnie za serce to naprzemienne przeplatanie się przeszłości z teraźniejszością i spisane w bardzo interesujący sposób wspomnienia wojenne Ariela. Autor, bardzo sprawnie i subtelnie porusza wątek homoseksualizmu i pokazuje dwie perspektywy patrzenia na niego- z perspektywy przeszłości i XXI wieku.
Podsumowując, powieść pt. '' Ariel, znaczy lew'', jest bardzo dobrze napisaną powieścią historyczną, szczególnie godną polecenia młodemu pokoleniu, nie znającemu prawdziwej historii.
Myślę, że również starsi ludzie, odnajdą w niej coś dla siebie, ponieważ w dużej mierze opowiada o życiu w czasach wojny. Jest wzruszająca, chwyta za serce i niesie psychologiczny przekaz, że nie można oceniać drugiego człowieka, pomimo jego wyborów, często trudnych.
Uważam, że nawiązanie do homoseksualizmu w tej powieści nie jest przypadkowe, bowiem autor jest pionierem ruchu LGBT w Polsce. Sam wątek homoseksualnej miłości, nie razi i nie jest szczegółowo opisany, za co Autor zyskuje w moich oczach.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res
![]() |
fot. materiały wydawnicwa Novae Res. |
Rodzaj literatury:
Powieść historyczna
Format:
121x195, skrzydełka
Wydanie:
Pierwsze
Liczba stron:
278
ISBN:
978-83-8083-834-5
Rok wydania:
2018
cena: 29,00
Czytacie czasem powieści o tej tematyce?