30.01.2016

Siedmiu męczenników, jedno powołanie. Recenzja książki Christiana de Cherge ''Ludzie Boga'


Niesamowity dziennik spisany w ostatnich latach życia przed męczeństwem w górach Atlas w Algierii przeora Christiana de Cherge i jego siedmiu współbraci zakonnych. Historia spisana nie tylko żywą wiarą, ale również największą ofiarą jaką była śmierć za wiarę.
fot. okładka książki
fot. okładka książki / fot. materiały wydawnictwa
Książka autorstwa Christiana de Cherge będącego francuskim duchownym, zakonnikiem trapistą i jednocześnie przeorem algierskiej wspólnoty zakonnej w Tibhirine zatytułowana "Ludzie Boga’’ i jednocześnie posiadająca swoją filmową adaptację o tym samym tytule stanowi niesamowity dziennik spisany przez niego i jego siedmiu współtowarzyszy zakonnych. Zapiski te stanowią nie tylko pewnego rodzaju testament prowadzony do momentu poniesienia męczeńskiej śmierci w obronie wiary w  górach Atlas, podczas wojny domowej mającej miejsce w Algierii, gdzie 30 maja 1996 roku w górach odnaleziono głowy, zamordowanych w bestialski sposób trapistów. Książka stanowi nie tylko studium porównawcze między chrześcijaństwem a islamem, ale również niesamowitą formę dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, ukazując nie tylko wiele kontrastów między obiema religiami – chrześcijaństwem i islamem, ale również wiele łączących je podobieństw.
Ponadto zapiski trapistów zawarte w przedstawionej książce są przepełnione wiarą w możliwość pojednania i wzajemnego szacunku. Co więcej, "Ludzie Boga" jest to książka, dzięki której jako  czytelnicy mamy szansę na refleksję nie tylko nad kwestiami religii, ale również nad istotą nadziei, znaczeniem współcierpienia, co jest jak miecz, co przeszywa serce, sensem modlitwy, dialogu w relacjach międzyludzkich, braterstwa międzykulturowego, sensem inności w odniesieniu do jedynego Boga i drugiego człowieka, znaczenia wspólnoty, roli modlitwy, pokory, istocie męczeństwa i przebaczenia.
Myśląc o książce francuskiego zakonnik a pod tytułem "Ludzie Boga’’ warto jest się skupić nad głębią i sednem tytułu, który może posiadać w sobie tysiące znaczeń. Po pierwsze tytuł ‘’ Ludzie Boga’’ może odnosić się do pełnienia służby Bogu przez siedmiu trapistów, którzy ponieśli śmierć męczeńską.
Po drugie, tytuł książki ‘’ Ludzie Boga’’ może odnosić się do misji życiowej pełnionej każdego dnia przez człowieka dla innych ludzi. Jeżeli chodzi o samą książkę  jest ona napisana przystępnym językiem i zawiera wiele szczegółów. Ponadto jest ona wzbogacona  cytatami i fragmentami z Koranu i Pisma Świętego.
"Ludzie Boga’’ choć nie należą do książek, które czyta się od początku w łatwy sposób, stanowią naprawdę wciągającą i ciekawą lekturę, zwłaszcza na bogactwo wiedzy, którą niesie ze sobą ta lektura.
Książka autora Christiana de Cherge jest bez wątpienia książką godną polecenia nie tylko osobom, które uwielbiają tematy skłaniające do refleksji, ale także dla wszystkich tych, którzy interesują się tematyką szeroko pojętej duchowości oraz klimatem utrzymanym  w stylu Lechio divina.
Warto dodać iż książka nawiązuje do najważniejszej idei jaką jest tolerancja, a której tak bardzo brakuje w realiach współczesnego świata oraz dzięki temu autor pozwala spojrzeć na islam z perspektywy prawdziwej religii, a nie świętej wojny.
Podsumowując lektura pt. "Ludzie Boga’’ ukazuje wierność temu, w imię którego poniesiona została śmierć męczeńska i moim zdaniem jest to bardzo wartościowa lektura. Serdecznie polecam tą książkę każdemu, dla kogo tolerancja nie jest pojęciem abstrakcyjnym.
Książkę "Ludzie Boga’’ zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa PROMIC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz