16.01.2016

'' Problem Cierpienia'' Clive Staples Lewis - recenzja

‘’W naszych przyjemnościach Bóg zwraca się do nas szeptem, w naszym sumieniu przemawia zwykłym głosem, w naszym cierpieniu – krzyczy do nas’’ (Lewis, 2010:114)
Okładka książki
Okładka książki / fot. materiały wydawnictwa

Książka zatytułowana ‘’Problem cierpienia’’, autorstwa Clive Staples Lewisa ukazuje nam na podstawie Boga i Biblii prawdziwą naturę dobra i zła, problem cierpienia obecnego w życiu każdego z nas, boską dobroć i wszechmoc oraz wiele z zagadnień, dotyczących prawdziwej ludzkiej natury, dokonując w ciekawy sposób interpretacji Księgi Rodzaju.

Problem bólu i straty nie jest nikomu z nas obcy, podobnie jak  nie jest on obcy autorowi, który przeżywał cierpienie po śmierci ukochanej żony. Śmierć bliskiej osoby jest bowiem zawsze przepełniona smutkiem, cierpieniem i goryczą łez. Cierpienie samo w sobie jest jednym z najstarszych przeżyć, które towarzyszą człowiekowi.

W rozdziałach zatytułowanych ‘’Boża dobroć’’ czy chociażby ‘’Upadek człowieka’’, autor przedstawia swoje głębokie przemyślenia w odniesieniu do Nieba i Piekła.  W chwilach zwątpienia często bowiem pojawia się pytanie dlaczego dobry Bóg pozwolił na cierpienie i tyle niesprawiedliwości? Autor ukazuje czytelnikowi, iż w momencie cierpienia najważniejszymi są odwaga i współczucie innych.

Książka ukazuje także czytelnikowi, że nie zawsze cierpienie musi być  czymś złym. Dzięki niemu bowiem, po stracie czegoś lub kogoś na kim nam najbardziej zależało, uświadamiamy sobie jak ważny dla nas jest brak tego, co straciliśmy. Autor wspomina nie tylko o cierpieniu, które spotyka człowieka, ale także cierpieniu zwierząt.

W książce odnajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak- skąd pochodzi cierpienie?, dlaczego musimy cierpieć? oraz o to, co jest przyczyną cierpienia?. „W naszych przyjemnościach Bóg zwraca się do nas szeptem, w naszym sumieniu przemawia zwykłym głosem, w naszym cierpieniu – krzyczy do nas.” (Lewis, 2010:114)

Cierpienie bowiem jest stanem z którym spotykamy się niemalże na każdym kroku. Stanowi ono motyw obecny nie tylko w literaturze, ale także w religii i psychice człowieka od antyku. W historii Biblii cierpiał Hiob, który znosił cierpienie z pokorą –
’Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!’’ ( Hi: 1, 21)
oraz Maryja , która ofiarowała przepowiedziane przez proroka Symeona cierpienie, Bogu- „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu" (Łk 2,34). W Mitologii przykładem cierpienia może być Demeter, cierpiąca po utracie swojej córki Kory. Stan cierpienia jest najlepiej zrozumiały dla tego, kto go doświadczył.

Na początku autor wprowadza w istotę problemu cierpienia i ukazuje wiele stanowisk, począwszy od świętych i znanych autorów.  Przemyślenia autora, nie odbiegając od wiary chrześcijańskiej, w efekcie zaskakują. Lewis przedstawia nam Piekło w zupełnie innej odsłonie niż ogień i kotły, opowiada o Niebie, próbując za pomocą słów pokazać czytelnikowi swoją wizję.

Książka ma nie tylko wymiar religijny, w którym autor odpowiada na pytanie dlaczego Bóg pozwala na doświadczanie cierpienia? , ale także filozoficzny. W ‘’Smutku’’ można bowiem odnaleźć wiele pytań oraz emocji towarzyszących człowiekowi - takich jak żal, bezradność czy osamotnienie. Fascynujące jest to, że autor potrafi zainteresować swoją literaturą poprzez zastosowane cytaty oraz język metafor.

Szczerze polecam książkę każdemu kto nie tylko doświadczył cierpienia, ale także tym, który chcą poznać jego sens w wielu wymiarach.
____________________________________________________________________
Za udostępnienie egzemplarza do powyższej recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit
‘’ Problem cierpienia’’, wydawnictwo Esprit

2 komentarze:

 1. Kocham Cię <3
  I fajnie, że masz od razu współpracę z Espritem! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki.
  Kocham Cię <3
  Nie wiem czy tak od razu ;-) ale cieszę się że się udało :)

  OdpowiedzUsuń