23.11.2017

Zapach Mazur czyli recenzja książki Katarzyny Enerlich '' Wiatr od Jezior''

Katarzyna Enerlich, autorka powieści '' Wiatr od jezior'' pochodzi z Mrągowa i świetnie oddała klimat warmińsko- mazurski. W swojej książce pokazała nie tylko malownicze jeziora i wsie, ale przede wszystkim ludzi i ich zmagania z codziennością życia.

Na kartach powieści trafiamy do wsi Selbongen. Chociaż nikt nie wie skąd tak właściwie pochodzi nazwa tej miejscowości, kiedy przybywają na jej tereny misjonarze z Niemiec, życie mieszkańców zmienia się, a oni poznają ''Księgę Mormona''.

Nowa wiara i nowa religia nie wszystkim odpowiada. Mamy przyjemność poznać Agatę, która zgodnie z obowiązującymi konwenansami przyjmuje chrzest w tej wierze i wychodzi za mąż. Mimo to, kobieta czuje się nieszczęśliwa i odnosi wrażenie tak, jakby żyła życiem, które nie należy do niej.
Ma marzenia, które nigdy się nie spełniają, a na domiar złego spotyka ją wielka tragedia, jaką jest śmierć syna, którego grobu pilnuje.


Drugą z bohaterek książki jest Anna Sołowiecka, będąca dziennikarką Głosu Mrągowa. W przeciwieństwie do pierwszej kobiety, jest młodą, energiczną i będącą w żywiole swojej pracy osobą.
Kiedy odczytuje wiadomość mailową o spalonych na kamieniu ofiarach, natychmiast rozpoczyna swoje prywatne śledztwo w tej sprawie.
Kobieta otrzymuje również wstrząsającą wiadomość o samobójstwie przyjaciółki. Podczas porządkowania mieszkania tragicznie zmarłej kobiety,odkrywa pewne fakty świadczące o tym, że nie było to samobójstwo, lecz morderstwo...

Chcąc rozwikłać tajemnicę śmierci przyjaciółki, podąża tym tropem. Kobieta nie jest świadoma jednak tego, że sama znajduje się w dużym niebezpieczeństwie. Podczas licznych rozmów z mieszkańcami, kobieta poznaje historię rodzin zamieszkujących wieś Zełwag i zaczyna rozumieć, że potworna zbrodnia, jakiej dopuścili się Rosjanie, doprowadziła do tego, że Ci ludzie boją się komukolwiek zaufać.

Lekki styl pisania autorki sprawia, że książkę, czyta się z przyjemnością.
'' Wiatr od Jezior'' jest to bardzo wartościowa pozycja, którą z czystym sumieniem polecam każdemu, ze względu na bogactwo opisów, ciekawe historie, oraz kreacje bohaterów, którzy dodają książce uroku. Piękne opisy przyrody, sprawiają, że czytelnik czuje się tak, jakby był obecny w opisywanych przez Panią Katarzynę Enerlich miejscach.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa MG


fot. materiały wydawnictwa

Wydawnictwo MG
Autor: Katarzyna Enerlich
Tytuł: Wiatr od jezior
Data wydania: czerwiec 2017
Ilość stron: 320
ISBN:978-83-7779-410-4
cena 34,90

Wydawnictwo MG


3 komentarze:

  1. Ja raczej nie zdecyduję bo nie lubię długich opisów w książkach.

    OdpowiedzUsuń
  2. może spróbuj, autorka pisze dość przystępnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam. Piękna książka. Aga, spodobałaby Ci się.

    OdpowiedzUsuń