31.01.2017

Wyjątkowy dzień Anna Dauphine- Julliand- recenzja


Fot. materiały wydawnictwa

Książka Anna Dauphine – Julliand zatytułowana ‘’ Wyjątkowy dzień’’ stanowi kontynuację jej poprzedniej powieści ‘’Ślady małych stóp na piasku’’ opowiadającej o zmaganiu się z nieuleczalną chorobą genetyczną jej najmłodszej córki Thais jaką jest leukodystrofia metachromatyczna.
Autorka dzieli książkę na dwie części. W pierwszej z nich, opowiada o pełnym nadziei zmaganiu się jej córki z chorobą, natomiast druga w pełni poświęcona jest wspomnieniom związanym z małą Thais i szczególnym przeżywaniu przez autorkę dnia ósmych urodzin córki- 29 lutego.
Autorka jest dziennikarką mieszkającą w Paryżu. Ponieważ 29 luty jest dla niej wyjątkowym dniem, postanawia ona poprosić w swojej pracy o dzień wolnego, aby móc swobodnie cieszyć się wspomnieniami związanymi z radosnymi i smutnymi chwilami w życiu swojej córki. Dzień urodzin jej córki, jest nie tylko wyjątkowy ze względu na to, że przypada on raz na cztery lata, ale dlatego że łączy codzienność ze wspomnieniami i przeżyciami całej rodziny w odniesieniu do małej Thais.
Choć mała Thais żyła tylko trzy lata i dziewięć miesięcy, to oprócz smutnego momentu jakim była jej śmierć, wniosła w życie jej bliskich wiele radości.
Dla serca kochającej matki, jej życie było zbyt krótkie. Wielu rzeczy nie zdążyła poznać, zobaczyć, po raz pierwszy się zakochać czy chociażby urodzić dzieci. Nie doświadczyła wszystkiego tego, co mogłoby być nazwane szczęściem, którego tak bardzo pragnęła dla niej jej matka.
 Mimo swojego odejścia, mała Thais tak naprawdę na zawsze pozostawiła w pamięci swoich bliskich –,,głęboki, niezatarty ślad. Była szczęśliwa. Śmiała się, płakała. Była kochana przez wszystkich. Kochała miłością, która napawała pragnieniem kochania. Wzruszała, poruszała, zachwycała."
Dzień ósmych urodzin Thais, choć jest momentem smutnym, przeżywany jest w radosny sposób. Rodzice, bracia Gaspard i Arthur , siostra Azylis i opiekunka Therese przygotowują dla niej nie tylko prezenty i tort ze świeczkami, ale przede wszystkim wspominają wszystkie chwile z nią związane.
‘’ Wyjątkowy dzień’’ jest książką którą bez wątpienia mogę polecić każdemu. Jest książką przepełnioną miłością, przyjaźnią i pokorą w pokonywaniu trudności i zmaganiem się z nieuleczalną chorobą dziecka, które jest zbyt małe na to, aby umierać. Ta prawdziwa historia, porusza najskrytsze przestrzenie serca i duszy. Niewątpliwie uczy też tego że można cieszyć się najdrobniejszymi okruchami radości, nawet w obliczu takiej tragedii jak nieuleczalna choroba i śmierć dziecka.


Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech

 Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza