02.07.2018

Hygge według Brooke McAlary. Recenzja książki ''Prostota siła codziennych rytuałów''

 Powieść autorstwa Brooke McAlary  pt. ''Prostota. Siła codziennych rytuałów jest to pozycja literacka, która zachwyciła mnie od pierwszego momentu, począwszy od samego spojrzenia na minimalistycznie zaprojektowaną okładkę.

Choć początkowo obawiałam się, że książka będzie irytująca i nudna, bardzo się zaskoczyłam tym jak wiele radości wniosło w moje życie jej przeczytanie.

W swojej książce,autorka bardzo pięknie uświadamia swoich czytelników w tym jak bardzo ważne jest docenianie każdego momentu życia, zachwyt nad nim i docenienie prostej codzienności.

Wstęp książki, choć na początku może irytować, pokazuje istotę bycia zabieganym w XXI wieku. Zaskakującym jednak jest to, co autorka odkrywa przed nami, a mianowicie - pięć rytuałów prowadzących do szczęśliwego życia, kojarzącego mi się z hygge.

1) Dążenie do jednozadaniowości
2) Odłączanie się od internetu
3)Oczyszczenie umysłu poprzez wyrzucenie negatywnych myśli z głowy- zapisanie ich
4) Wyznaczenie trzech kluczowych zadań
5) Spisywanie tych rzeczy, za które rzeczywiście jesteśmy wdzięczni

Te pięć rytuałów możnaby spokojnie porównać do popularnego ostatnio Bucket list.


Mimo swojego lekko poradnikowego tonu, '' Prostota. Siła codziennych rytuałów'' nie jest kolejnym sztampowym poradnikiem.

Cała prostota tej książki i idei ukazania Prostoty w życiu związana jest z codziennością, ponieważ rytuał, to czynność, którą się powtarza.

''Rytuał to regularnie powtarzany, formalny, ceremonialny akt.
Rytuały niosą w sobie powagę i znaczenie”.

Według autorki każde z podejmowanych przez nas działań, musi mieć pewien rytm. Rytm nie jest pojęciem równoznacznym schematowi.

„Rytm to puls dnia. Jeśli ktoś woli, może posługiwać się słowem „schemat”, ale mnie o wiele bardziej odpowiada pojęcie „rytm”. Schemat jest sztywny, niezmienny i stwarza poczucie, że ustalona sekwencja zdarzeń musi odbyć się w dokładnie zaplanowany sposób, bo inaczej będzie klapa.
Rytm kojarzy się z porządkiem, zrozumieniem, elastycznością, ruchem i płynnością. Rytm to coś, co wprawia nas w ruch. Chce nam się tańczyć w rytmie, znaleźć własny krok, trochę poluzować kontrolę, cieszyć się chwilą i zobaczyć, dokąd nas to zaprowadzi.”

Książkę Brooke McAlary bardzo cenię za to, że mimo to że jest cienką broszurką, autorce udało się zamieścić w niej całą esencję prostoty. Co więcej, bardzo podobały mi się piękne zdjęcia przyrody, a także refleksje własne autorki wsparte cytatami osób wyznających te same minimalistyczne zasady co i ona.

Jest to książka, którą polecam każdemu. Z mojego punktu widzenia jako Psychologa jest to bardzo wartościowa pozycja, która pozwala na nauczenie się tego by cieszyć się z każdej chwili. Uważam,że powinien przeczytać ją każdy bez względu na poglądy i wiek. Cieszy mnie to, że autorka skupia się na jednozadaniowości i uświadamia czytelnikom to, że podejście wielozadaniowe nie zawsze jest dobre.Image result for prostota broke mc alary
fot. materiały wydawnictwa


Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Bożena Kosowska
Oryginalny tytuł: Destination Simple: Everyday Rituals for a Slower Life
Data premiery: styczeń 2018
Format: 140x190 mm
Formaty: EPUB MOBI
Zabezpieczenia: watermark
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
ISBN: 978-83-08-06458-0
 
cena 32,90
 
 
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz