11.05.2017

Połączenie idealne. Miłość, starodruki i przeszłość. Recenzja książki Agnieszki Meyer pt.''Karmin''

Powieść pt. ” Karmin” wydana nakładem wydawnictwa MG jest debiutem Agnieszki Meyer, w dodatku jak na ten debiut przystało, bardzo udanym.

Na kartach książki jako czytelnicy mamy przyjemność spotkać dwoje mężczyzn i dwie kobiety, których łączy miłość, książki, zamiłowanie do pięknych przedmiotów i przeszłość.

Książka bardzo sprawnie ilustruje sposób życia przeszłością przez głównych bohaterów. Przeszłość oznacza wspomnienia i tęsknotę utrwaloną w starych przedmiotach i drukach. Przeciwieństwem trójki pierwszych bohaterów – Seliny, Davida i Maxa jest amerykanka Jessie, która żyje w świecie przyszłości.
Ciekawym wątkiem w powieści są relacje miłosne panujące między czwórką tych postaci. Autorka bardzo subtelnie, ale i dogłębnie opisuje uczucia, które nimi targały- począwszy od namiętności po powierzchowność i głębokość uczucia, które nadawało każdemu z nich sens życia.
Autorka bardzo obrazowo mówi o każdym z bohaterów, co wzbudziło moje szczególne zainteresowanie. Selina jest przedstawiana jako kobieta pełna uroku, konserwatorka tajemniczych starodruków o żydowskich korzeniach. Max natomiast jest miłością Seliny i stolarzem z zawodu, który wykonuje artystyczne meble.
Jessie natomiast zupełnie nie rozumie  europejskiego podejścia do przeszłości, a David jest postacia na tyle ciekawą, że już od początku powieści wiadomo, że jest jakby nie z tej planety- potrafi przestrzegać zasad savoir vivre’u, zna się na starodrukach, potrafi sprawnie uwodzić kobiety i zna się na tym co praktyczne – ”Polować, podkuć konia, podzelować buty, szyć, gotować, sporządzać podstawowe leki – w myślach dodał jeszcze: ‚sporządzać fałszywe dokumenty i trucizny’. ‚.(str. 201).
Zdecydowanym atutem autorki jest przenikliwość w kreowaniu bohaterów. Książka pozornie sprawiała wrażenie banalnie uknutej intrygi, a w efekcie końcowym okazała się być piękna powieścią o miłości, tęsknocie, pragnieniu i różnych zamiłowaniach, podobnie jak różni są ludzie.
Dodatkowym walorem książki jest piękny język jakim autorka ją napisała oraz narracja dostosowana do punktu widzenia osób, z których patrzymy na wydarzenia zachodzące w powieści.
Książka udowadnia że przeszłość bardzo dobrze i realnie łączy się z teraźniejszością i to połączenie nie jest bynajmniej niczym złym, a prawdziwa miłość zdarza się tylko raz.
Książka od samego początku zdobyła moje serce. Zdecydowanie uważam, że warto ja przeczytać i polecam.

Image result for Karmin MG
fot. materiały wydawnictwa Image result for wydawnictwo MG
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza