11.05.2017

Katarzyna Enerlich'' Rzeka Ludzi Osobnych''- recenzja


Na kartach powieści autorstwa Katarzyny Enerlich pt. '' Rzeka ludzi osobnych '' poznajemy Katarzynę, która po załamaniu nerwowym spowodowanym nieszczęśliwą miłością, próbuje odnaleźć swój spokój i sens życia. Za radą terapeuty, decyduje się na wynajmowanie przez pół roku starej, drewnianej chaty położonej w leżącym na Mazurach Wojnowie, pomiędzy Mrągowem a Piszem.

To malownicze miejsce otacza Puszcza Piska, rozciągająca się wzdłuż rzeki Krutyni. Początkowo, Katarzyna jest przerażona dzikością w której się znalazła, jednak z czasem przekonuje się, że jest to miejsce naprawdę pełne uroku.
Odtąd rozpoczynamy pasjonującą podróż do przeszłości. Poznajemy  fascynującą wędrówkę w przeszłość. Poznajemy historię staroobrzędowców, którzy prześladowani przez cara, dzięki zgodzie króla Fryderyka Wilhelma II, od 1830 roku przybywają do Prus Wschodnich, karczują Puszczę, uprawiają ziemię i zakładają wyznaniowe osady, między innymi, Wojnowo.  Odkrywamy ich wierzenia i zwyczaje.
Najbliższą sąsiadką Katarzyny jest osiemdziesięcioletnia Augusta, potomkini Fiodora Malewana, staroobrzędowca, jednego z pierwszych osadników z pierwszej połowy XIX wieku.  Niezależna jak na te czasy , jego córka Anna  zdobywa niebywałą wiedzę na temat zielarstwa, sadownictwa, pierwsza we wsi zakłada szklarnię, w której hoduje rzadkie rośliny i zioła, zaszczepia miłość do ziemi następnym pokoleniom Malewanów. Tak się ułożyło, że były to wyłącznie silne i niezależne, rudowłose kobiety, związane nie tylko z ziemią i sadownictwem, ale także wspierające klasztor mniszek znajdujący się nieopodal jeziora Duś. Dramatyczna historia Prus Wschodnich wpływa na losy bohaterów opowieści, dlatego Augusta niechętnie odnosi się do nowej sąsiadki, słusznie obawiając się, że ukrywane skrzętnie przez lata tajemnice ujrzą światło dzienne.
„Rzeka Ludzi Osobnych” jest godna polecenia ze względu na mistrzowsko powiązaną historię współczesną z wątkami historycznymi. Pamiętniki odnalezione przez Katarzynę są znakomitym źródłem wiedzy o nieistniejącym już prawie świecie, niezwykłych i zarazem smutnych przeżyciach kolejnych pokoleń mazurskich staroobrzędowców o ich wytrwałości i zaradności. Dodatkowy atut książki to fotografie, które stanowią namacalny dowód prawdziwości opowiadanej historii.
Autorka w niezwykle poetycki sposób przybliża piękno prostego życia na wsi, opisując przyrodę, pobudza pragnienia nie tylko częstszego z nią obcowania, ale także zrozumienia jej rytmu.

Książkę pt. '' Rzeka ludzi osobnych, zdecydowanie polecam każdemu, niezależnie od tego czy kocha historię, etnografię, przyrodę, a może 
ogrodnictwo.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG
rzeka ludzi osobnych
fot. materiały Wydawnictwa       

Image result for wydawnictwo mg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz