29.02.2016

Psychologia życia codziennego. Salon d’ amour- recenzja

Książka autorstwa Anny Jansson zatytułowana ‘’ Salon d’ amour’’, wprowadza nas nie tylko we fryzjerski świat, ale przede wszystkim pokazuje działanie psychologii w życiu codziennym, bowiem fryzjer, jako powiernik sekretów swoich klientów/ek musi być często jak dobry psycholog.

Główna bohaterka książki i jednocześnie właścicielka dość nietypowego salonu fryzjerskiego- Angelika jest nie tylko całym sercem oddana swojej pracy, ale także klientom dla których w przyjaznej atmosferze, zawsze znajdzie czas. Stara się udzielać im nie tylko praktycznych rad dotyczących ich życia, ale także pomagać w znalezieniu odpowiednich partnerów na resztę życia.
W jej harmonogramie wizyt znajdzie się miejsce dla każdego, kto niezależnie od sytuacji życiowej chce się otworzyć na nowe doświadczenia.

Można powiedzieć, że ze względu na swoje podejście do życia i indywidualne podejście do każdego klienta Angelika jest trochę jak psycholog w życiu codziennym. Bez wątpienia w dziedzinie rozumienia drugiego człowieka jest ekspertem, a pierwszym zadawanym jej klientom przez nią pytaniem jest – W czym mogę Ci pomóc? oczywiście w sensie tego, co może dla tej osoby zrobić w jej życiu.
Można powiedzieć że salon fryzjerski coraz bardziej zaczyna przypominać gabinet terapeutyczny, w którym nie brakuje szczerości, łez radości i smutku i zwierzeń, których być może jeszcze nikt nie miał okazji posłuchać. Według Angeliki, jej zawód jest specyficzny i ma w sobie coś z psychologa –"...poznaje ludzi w różnych sytuacjach życiowych - przed ślubem, pogrzebem, rozwodem czy maturą. Za każdym razem snują się opowieści o życiu..." , który musi umieć aktywnie słuchać.

Całkowitym przeciwieństwem tej temperamentnej kobiety jest jej współpracownik Ricky, który mimo swojej chaotycznej osobowości, różnicy wieku i światopoglądu potrafi stworzyć z nią dość dobrany zespół.
Książkę ‘’ Salon d’ amour ’’ bez wahania można zaliczyć do literatury kobiecej, która ma charakter bardziej obyczajowy niż przesłodzonego, wręcz cukierkowatego romansu w którym zwrot akcji jest dość przewidywalny.

Autorka wplata w książkę różnorodne wątki np. watek kryminalny, watek miłosny, humorystyczny i kulinarny, więc można powiedzieć że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, co go zainteresuje.
Ponieważ książka napisana jest prostym językiem i porusza ciekawe tematy, dość szybko i przyjemnie się ją czyta.

Salon d’ amour to bez wątpienia książka, która potwierdza zasadę, że im więcej dobra dajemy z siebie dla innych ludzi, tym więcej go do nas powraca w zdwojonej postaci, czego potwierdzeniem jest główna bohaterka, która także spotkała swoją drugą i wielką po śmierci męża miłość.

Uważam, że książka jest zdecydowanie warta polecenia i przeczytania. Choć mogłoby się wydawać, że jest to literatura typowo banalna, to jednak niesie ona za sobą wiele mądrości życiowej.
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina

                                                          fot. Materiały wydawnicze/ wyd. Media Rodzina


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz