12.04.2019

O nietypowej i jednocześnie pięknej przyjaźni czyli ''PAX'' Sara Pennypacker- recenzja

Są takie książki, które poruszają najczulesze struny serca już od pierwszych stron, niosąc głębokie przesłanie. Przynam że to właśnie tego typu książki cenię sobie najbardziej. Czytając Pax'a nie mogłam powstrzymać się od nieustannego porównywania go do '' Małego Księcia'' bowiem obie te lektury posiadają bardzo wiele podobieństw między sobą. Czytając Pax'a niejednokrotnie się rozkleiłam i zdecydowanie polecam. jego lekturę, niezależnie od wieku. Dlaczego? Przekonajcie się Państwo sami :).


Na kartach książki pt. ''PAX'' autorstwa Sary Pennypacker poznajemy chłopca o imieniu Peter, który ratuje osieroconego liska. Pomiędzy nim a małym zwierzątkiem, rodzi się niepowtarzalna przyjaźń, tak silna, że ani chłopiec ani tytułowy lisek PAX nie wyobrażają sobie życia bez siebie.

W pewnym momencie kiedy tato Petera idzie do wojska, sytuacja się komplikuje. Chłopiec stoi przed trudną decyzją o rozstaniu ze swoim przyjacielem i zostawieniem go w lesie. Tak naprawdę ani chłopiec ani lisek nie rozumieją dalczego musieją się rozstać, a PAX cały czas czeka że jego człowiek, kiedyś po niego wróci... . Czy osamotnione zwierzę poradzi sobie w trudnej sytuacji?Czy będzie umiało odnaleźć się w świecie dzikiej natury, całkowicie z dala od bliskiej osoby?

Tym co szczególnie zastanawiało mnie podczas lektury książki to dalsze losy chłopca. Z każdą koleją stroną ''PAXA'' byłam coraz bardziej ciekawa tego czy wątek Petera i liska zakończy się pomyślnie  i czy chłopcu uda się odzyskać przyjaciela.

Z psychologicznego punktu widzenia '' PAX'' to nie tylko pieknie napisana książka o sile przyjaźni pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem ale także opowieść o tym, co odczuwa porzucone zwierzę, podobnie jak PAX nie rozumiejące dlaczego jego człowiek je zostawił.

Zdecydowanym plusem książki jest prosty i zrozumiały dla czytelnika język i przede wszystkim realizm opisywanych przez autorkę perypetii liska, począwszy od uratowania go przez chłopca po podjęcie przez niego i jego bliskich decyzji o zostawieniu zwierzęcia w lesie. Bardzo podobało mi się barwne ukazanie przez autorkę zarówno emocji towarzyszących chłopcu, jak i liskowi.

Podsumowując, pomimo bycia książką dla młodzieży '' PAX'' jest powieścią o ponadczasowym przesłaniu, którą powinien przeczytać każdy, niezależnie od swojego wieku.

Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki i udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu IUVI.

 
Image result for PAX IUVI • Autor:
  Sara Pennypacker
 • Data wydania:
  2016-10-26
 • Format:
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron:
  296
 • ISBN:
  978-83-7966-028-5
 • Cena:
  29,90 zł
   IUVI

9 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo poruszyła mnie ta książka. Daje do myślenia. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Piszesz ze każdy jak powinien przeczytać. To i ja powinnam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że może nie tyle powinien, co warto żeby przeczytał, bo jest mega. :)

   Usuń
 3. Takie historie czyta się najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie jest to książka dla mnie. Ostatnio też przeczytałam taką dedykowaną młodzieży, ale tak naprawdę uniwersalną pod względem odbiorców i wzruszyłam się przy niej. Lubię takie historie, dlatego zapamiętam ten tytuł i z przyjemnością poznam skrawającą się pod nim opowieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Jak przeczytasz, daj znać jak się podobała :)

   Usuń
 5. Mój syn jest akurat w tym wieku i uważam, że to wartościowa lektura

  OdpowiedzUsuń