07.04.2019

Trud niesienia Apostolatu czyli Fabrice Hadjadj ''Apostolat czasów Apokalipsy''- recenzja

Ponieważ bardzo lubię książki niosące w sobie głębokie przesłanie, z pełną szczerością przyznaję, że '' Apostolat czasów Apokalipsy'' spełnił wszelkie moje oczekiwania względem tej książki :). Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.


Na kartach książki autorstwa Fabrice Hadjadj, jako czytelnicy mamy możliwość zapoznania się z realnymi trudnościami jakich możemy doświadczyć w świadczeniu innym o Chrystusie, począwszy od niepewności po lęk przed odrzuceniem i wyśmianiem przez otoczenie z powodu wyznawanych poglądów, które często trudno zrozumieć i zaakceptować innym.

Autor, porównuje obecne czasy do czasów Apokalipsy i jednocześnie w bardzo osobisty sposób dzieli się świadectwem swojego życia  z perspektywy osoby wierzącej w Boga, nie jak jest to uwarunkowane w naszej kulturze, od urodzenia i co ciekawe określa siebie jako katolika, posiadającego żydowskie pochodzenie.Jak sam wspomina, przyjął Chrzest dopiero w wieku 27 lat, nawróciwszy się po byciu anarchistą i ateistą jednocześnie.

"Czas, w którym żyjemy, daje nam znaki, zaś Ewangelia pozwala nam odczytać ich znaczenie"

Pomimo trudnego i filozoficznego charakteru '' Apostolatu czasów Apokalipsy'', jestem bardzo zadowolona z możliwości przeczytania tej książki i uważam, że bardzo wiele ona wyjaśnia, w kontekście otaczającej nas współczesności. Tym, co szczególnie mnie w niej poruszyło jest realnie pokazana prawda i jednocześnie pytanie co do tego w co wierzymy, czy w w wiarę rozumianą jako prawdy istniejące od wieków, czy w naukę i technologię, które niejednokrotnie nami manipulują.

W kontekście nowoczesnych technologii, autor bardzo bezpośrednio i jednocześnie szczerze wypowiada się o mediach-
"...Tym sposobem zamiast czyjejś autentycznej obecności będziemy mieli transmisję danych, zamiast ciała drugiego człowieka - jego wirtualny obraz, zamiast twarzy - internetowy profil..."

Z psychologicznego punktu widzenia '' Apostolat czasów Apokalipsy'' to bardzo dobrze napisana opowieść o wyzwaniach i zagrożeniach( także duchowych) czekających na każdego człowieka żyjącego w XXI wieku.Jest to opowieść o wieloaspektowym poszukiwaniu, począwszy od poszukiwania swojego miejsca we Wszechświecie po poszukiwanie prawdy ukrytej na kartach Ewangelii.

Poprzez pokazanie czytelnikom prostych rozwiązań na życiowe trudności, Autor uczy nas tego jak cieszyć się każdym dniem pomimo pojawiających się trudności. To właśnie one, uczą nas wytrwałości w dążeniu do celu.

Bardzo podoba mi się nawiązanie przez Autora do myśli Papieża Benedykta XVI, która uczy, że rozsądek powinien wieść prym nad emocjami i  jednocześnie powinien służyć do usprawniania komunikacji międzyludzkiej i własnego rozwoju.

Podsumowując, przesłaniem jakie wyciągnęłam dla siebie z lektury tej książki jest umiejętność traktowania człowieka w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy,życie w zgodzie z naturą, Bogiem i samym sobą i stopniowe uczenie się budowania realnych, a nie wirtualnych relacji, bowiem nic nie jest w stanie zastąpić obecności drugiego człowieka.

Uważam, że '' Apostolat czasów Apokalipsy'' jest jedną z tych książek, którą powinna przeczytać dorastająca i często nieświadoma zagrożeń młodzież oraz dorośli, niezależnie od wieku i wyznawanych poglądów.

Gorąco polecam! :)

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję Wydawnictwu PROMIC.


 
 
tłum: Lilla Danilecka
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2018
ISBN: 978-83-7502-665-8
oprawa: miękka ze skrzydełkami
format: 134 x 208 mm
liczba stron: 80

Cena: 19, 90

http://wydawnictwo.pl/pl/p/Apostolat-czasow-apokalipsy/4676
6 komentarzy:

 1. Książka z tego co czytam może wiele wnieść. Prawda jest to, że dzisiejszych czasach ludzie traktują się przedmiotowo i coraz ciężej jest o wyrozumiałość i empatie drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak empatii i zrozumienia to bardzo smutne zjawisko. Książkę polecam :)

   Usuń
 2. Zastanawiam się, czy moja młodzież zechciałby sięgnąć po taką książkę, tytuł podsunę im pod rozwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że młodzieży może się spodobać. Nie jest przesadzona religią, jest napisana dokładnie tak jak ma być :)

   Usuń
 3. Po twojej recenzji książka wydaje się interesująca.Niestety jak dla mnie tematyka odpada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Cieszę się, że recenzja się podobała :)

   Usuń