20.01.2019

Anatomia smutku, czyli recenzja książki '' Smutek'' C. S Lewis.


 Na kartach książki autorstwa C. S Lewisa pt. '' Smutek'', jako czytelnicy mamy możliwość zmierzenia się z problematyką smutku i żałoby po stracie najbliższej osoby. Publikacja  stanowi także odpowiedź na trudne pytania, zadawane w kontekście relacji człowieka z Bogiem.


Odpowiedź na zadawane Bogu przez autora pytania prawdopodobnie jest bardzo podobna do tych z którymi zmagamy się w naszej codzienności. Śmierć najbliższej osoby zawsze jest wydarzeniem obfitującym w trudne przeżycia i największą stratę człowieka.

Książka pozwala zrozumieć i przejść czytelnikowi przez okres żałoby, o którym wspomina C. S Lewis. Pokazuje również umiejętność przyznania się do bycia słabym człowiekiem oraz potrzeby współczucia.  Co więcej, jest odzwierciedleniem tego, że  żałoba jest długotrwale przeżywanym procesem, bowiem każdy potrzebuje czasu na przemyślenia i pogodzenia się z przemijaniem.‘’Smutek’’ stanowi antidotum dla duszy, która rozumie, że inni ludzie również przeżywali kiedyś to samo uczucie.
  C. S.  Lewis, zachwycił mnie fenomenalnym połączenie szczerości, humanizmu przejawiającego się pięknem uczuć,autentyzmem emocji oraz nadzwyczajną erudycją, widoczną w lekkości oraz precyzji wyrażania myśli. ‘’Smutek’’ stanowi nie tylko próbę zmierzenia się z emocjonalnym paraliżem wywołanym utratą osoby bliskiej, ale także zwycięstwa nad nim. Zdaniem autora kiedy mniej opłakuje się stratę, dłużej się pamięta o tej osobie.


W książce bardzo podoba mi się to, że niesie ona przesłanie i pozwala  poddać wnikliwej analizie duszę każdego z nas.Jest to przepiękne świadectwo wielkiej miłości autora do jego żony i rozpaczy w związku z jej statą.

 Co więcej, autor dzieląc się swoimi refleksjami i przeżyciami wewnętrznymi, przełamuje stereotyp  myślenia na temat mężczyzn pragnących cierpieć w samotności i całkowitym ukryciu. Przez przyznanie się czytelnikowi do swoich emocji, pokazuje swoją odwagę i siłę w uznaniu swojej ludzkiej słabości, po stracie ukochanej osoby.


  
 Książka pt. '' Smutek'' jest mi szczególnie bliska, ponieważ w swojej pracy zawodowej pracowałam i pracuję z osobami przeżywającymi żałobę. Dzięki zawartym w niej treściom,  przekazanym czytelnikowi nie z profesjonalnej, poradnikowej perspektywy, a czysto ludzkiego spojrzenia na świat i rzeczywistość można wiele zrozumieć i wiele dobrego zaczerpnąć.  Autor poprzez dobrowolne podzielenie się z czytelnikiem tym, co ukrywa się na dnie jego serca i duszy, uczy Nas, że czasami najlepszym lekarstwem w przeżywaniu smutku jest obecność drugiego człowieka, milczenie i pokorne słuchanie. Jest to bardzo trudna umiejętność, ale wykonalna.

Prywatne świadectwo Clive Staples Lewisa jest kojące dla wszystkich znajdujacych się w trudnych momentach życia, bowiem pokazuje iż świadome przeżywanie żałoby jest naturalnym procesem  i największym dowodem miłości.
''Żałoba to nie jest zniszczenie miłości w małżeństwie, lecz jedna z jej normalnych faz- jak miodowy miesiąc. Pragniemy przeżyć nasze małżeństwo dobrze i wiernie także i w tej fazie’’ 
( Lewis, 2009 :10)
 


 
 Polecam książkę do przeczytania nie tylko każdemu niezależnie od jego wewnętrznych przeżyć, ale również tym, którzy chcą poznać problematykę smutku, zrozumieć go i nauczyć się pokory. Uważam także, że powinien przeczytać ją każdy, kto pracuje w obszarze pomagania osobom znajdującym się w krzysie straty.

Image result for smutek esprit
fot. Wydawnictwo Esprit
 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Esprit
19 komentarzy:

 1. To niech sobie tak wartościowa tematycznie książki, więc będę miała tę na uwadze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się i dziękuję za ciepłe słowa :) :) . Myślę Kochana, że przypadnie Ci do gustu. Lewis ma wiele pięknch pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie napisałaś :). Będę chciał sięgnąć po nią, bo tematyka śmierci wiąże się z moją pracą zawodową.

  OdpowiedzUsuń
 4. greystone_mr

  Bardzo dziękuję Ci za odwiedziny i przeczytanie :) Jest mi niezwykle miło.
  Mnie książka pomogła bardzo, w pracy terapeutycznej i pokazała że nie zawsze '' gadanie nawracając na swoją stronę i poglądy'' ma sens, a wystarczy milczenie i obecność.
  Wiele mi wyjaśniła i jestem przekonana, że również Tobie będzie przydatna :) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Thank You, for such a good review and description of a book :) I have read once, his Chronicles of Narnia- Really beautiful :)

  Regards,
  Annaise.

  OdpowiedzUsuń
 6. Annaise
  Many thanks for such a good words according to the review and blog :)

  I am planning to read his Chronicles of Narnia also :)

  Best.
  Kasia Oberda

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja, chociaż na razie chyba nie jest jeszcze dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dziękuję za odwiedziny i zapoznanie się z książką.

  Wierzę,że kiedyś znajdzie się dla Ciebie odpowiedni czas :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka, która powinna się znaleźć na każdej półce w domu. Prędzej czy później każdego znas spotka takasię sytuacja, że kogoś tracimy. Muszę się zaopatrZyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo Ci dziękuję. :) Książka jest fenomenalna. Zachęcam do zapoznania się także z innymi pozycjami tego autora, które znajdziesz u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie napisana recenzja. Czytałam z przyjemnością. Zgodzę się z Velaris' Library - każdy z nas prędzej czy później zetknie się z tym niezwykle trudnym momentem, więc warto mieć taka książkę przy sobie.

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna i wartościowa książka, którą powinien przeczytać każdy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam „Narnie” tego autora i bardzo mi się podobała. Może kiedyś sięgnę i po tę historię.
  Pozdrawiam, Girl in books

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak tylko uporam się z masą nieprzeczytanych pozycji na mojej półce to rozważę przeczytanie tej książki.
  Pozdrawiam,
  Klaudia z bloga http://czytaniejestmagiczne.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam Lewisa i naprawdę chętnie przecyztam tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam serię o Narnii tego autora. Nawet nie wiedziałam, że napisał też inne książki. Sięgnę po tę z czystej ciekawości, bo zaintrygowałaś mnie tym tytułem.

  PS. Masz bardzo niewygodną strukturę bloga, najpierw pojawia się informacja o chęci współpracy z wydawnictwami i trzeba się domyśleć, że poniżej jest recenzja, a to nie wygląda fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Z chęcią bym po nią sięgnęła a czytałaś morze Pierwszy dzień po śmierci, albo Chatę. Obie są warte przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 18. Stacja Książka

  Dziękuję, zastosowałam się do Twojej sugestii i nie ma już tego co tak raziło w oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Każdemu razem i z osobna dziękuję za poświęcony czas, odwiedziny i przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń