02.01.2019

Gdy nie da się uciec od przeszłości... ''Cień przeszłości'', Grzegorz Gołębiowski- recenzja

"Zawsze się mówiło, że przodkowie odciskają swe piętno na kolejnych pokoleniach".


Książka autorstwa Grzegorza Gołębiowskiego pt. ''Cień przeszłości'' jest dobrze napisanym kryminałem, pokazującym jak ciekawość i poszukiwanie wiedzy łączy się z przeszłością i jaki to wszystko ma wpływ na teraźniejszość. Jest to taka książka, którą łatwo się czyta i z pewnością nie łatwo zapomina.
Głównym bohaterem książki jest Adam Floriański będący genealogiem. Jego praca polega na tworzeniu drzew genealogicznych, w oparciu o historie rodowe swoich klientów.
Pewnego dnia, w Archiwum Akt Dawnych w którym pracuje, poznaje starszego mężczyznę, który pomaga mu w odczytaniu imienia w jednej z ksiąg. Mężczyzna, będąc w pośpiechu zapomina z Archiwum swojej walizki, którą Adam zabiera do domu z zamiarem późniejszego zwrotu. Niestety, starszy mężczyzna umiera a zawartość teczki, której de facto zapomniał tj. dokumenty, starodruk mapy i pendrive stały się celem niebezpiecznych ludzi. Dokumenty, pendrive i mapa, potęgują ciekawość młodego mężczyzny. Jakie będą jej konsekwencje i czy wiążą się z jakimś niebezpieczeństwem? O tym przekonajcie się Państwo sami.

Oprócz Adama, pojawia się kolejna bohaterka książki Anna, która jest jego koleżanką z czasów szkolnych. Pojawienie się kobiety w książce jest nieprzypadkowe, ponieważ dzięki wiedzy dotyczącej systemów komputerowych i ich zabezpieczeń, pomaga mężczyźnie dotrzeć do materiałów zapisanych na pendrivie, który był zabezpieczony hasłem.

Zdecydowanym atutem autora jest przedstawienie portretów psychologicznych obu tych postaci, które chociaż różne od siebie, łączy ucieczka w pracę i nie umiejętność stworzenia głębszej relacji z drugim człowiekiem. Tych oboje ludzi, chociaż spełnia się zawodowo, to jednak jest bardzo samotnych i jako czytelnik odniosłam wrażenie, że nie są chętni do zmiany tej sytuacji, pomimo pragnienia bycia kochanymi.
Co więcej, bardzo podoba mi się lekkość języka oraz znajomość faktów historycznych przez autora,które sprawiły, że książkę pochłonęłam w jeden wieczór .
Podsumowując, ''Cień przeszłości'' to niebanalna literatura, która opowiada o tajemnicach Dolnego Śląska, latach wojny, ich wpływie na współczesnych bohaterów i miłości.
Z psychologicznego punktu widzenia, jest to kolejna książka z przesłaniem, w szczególności dla tych zapracowanych- pokazująca jak łatwo można się zatracić zapominając o tym co najważniejsze. Jest to kryminał w bardzo dobrym, polskim wydaniu.

Za okazane zaufanie,możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.


Rodzaj literatury:
Kryminał
Format:
121x195
Wydanie:
Pierwsze
Liczba stron:
272
ISBN:
978-83-8083-799-7
Rok wydania:
2018

cena: 29,00


http://zaczytana.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/Cien_przeszlosci_okl.jpg
fot. materiały wydawnictwa Novae Res
6 komentarzy:

 1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, a Ty fajnie o niej napisałaś.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. greystone_mr

  Dziękuję za komentarz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie czytuje kryminałów ale ten wydaje się ciekawy. Zainteresowała mnie zwłaszcza postać staruszka. Czy w książce autorka po jego śmierci zdradza nam coś więcej o nim ? Wydał mi się bardzo tajemniczy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Viki K, musisz o tym przekonać się sama :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak o tajemnicach Dolnego Śląska to koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Alicja P.
  Zdecydowanie polecam! :)

  OdpowiedzUsuń