06.03.2017

Wojna widziana z kokpitu Asa czyli Witold Urbanowicz, As. Wspomnienia legendarnego dowódczy dywizjonu 303


Książka autorstwa Witolda Urbanowicza przedstawia nam jego postać jako wybitnego lotnika, który z racji swojej skromności nigdy nie nazwałby siebie asem. Mimo to zgodnie z etymologią tego pojęcia, oznaczającego pilota, który zestrzelił 5 samolotów wroga. W przypadku generała Urbanowicza, miał on na swoim koncie 25 zestrzeleń - 18 w powietrzu i 7 na ziemi.

Książka pt. ''As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303'' zawiera w sobie trzy książki spisane przez generała Witolda Urbanowicza i również wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Znak tj. -
  „Początek jutra”(1966), „Świt zwycięstwa”(1971) oraz  „Ogień nad Chinami” (1963).
 

Choć kolejność dat jest pozornie niekonsekwentna, odpowiada ona chronologii opisywanych w książce zdarzeń.  Pierwsza z pozycji książkowych Witolda Urbanowicza pt.„Początek jutra” opisuje czasy obejmujące okres  od ostatnich dni sierpnia 1939 do przybycia do Anglii w końcu stycznia 1940, a „Świt zwycięstwa” to okres Bitwy o Anglię.  Ostatnia  z książek pt. '' Ogień nad Chinami'' opisuje mało znany etap w życiu Witolda Urbanowicza, kiedy to omijały go wszelkie awanse.
Mimo to, Witold Urbanowicz nie cierpiał z tego tytułu i z czasem został mianowany zastępcą attaché lotniczego przy polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

  Książka wpisuje się w kanon literatury historycznej. Pokazuje, jak wielu wybitnych ludzi tamtej epoki, spotkał i osobiście poznał autor tj. Winston Churchill, król Jerzy VI, wielu wybitnych dowódców wojskowych oraz wielu innych.
  Zdaniem legendarnego, amerykańskiego dowódcy określany był mianem ''najmniejszej armii  świata, która rzuciła wyzwanie Japonii”.


Ogromną wartością dodaną książki, są pięknie stworzone opisy nie  tylko walk powietrznych, ale uroków życia codziennego, których doświadczał Witold Urbanowicz.


Książka pt. ''As. Wspomnienia legendarnego dowódcy dywizjonu 303''jest pozycją niezwykle ponadczasową, niosącą za sobą ponadczasowe przesłanie. Przesłanie przepełnione patriotyzmem i walką o lepsze jutro.

 .
Zdecydowanie polecam książkę każdemu, kto chce poznać człowieka, który swoim postępowaniem udowodnił jak wiele znaczy dla niego Ojczyzna, pomimo niejednokrotnego złego traktowania zarówno przez kolegów jak również sojuszników i aliantów wojennych.

Warto poznać prawdziwe i niezafałszowane oblicze historii.


Za możliwość zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont
Image result for wojna widziana z kokpitu ASa
fot. materiały wydawnictwa
Image result for znak horyzont

1 komentarz: