30.12.2018

Słońce Tebrizu Julia Samandi- recenzja

Książka autorstwa Julii Samandi pt. '' Słońce Tebrizu'', jest poruszającą książką z gatunku literatury faktu. Można by powiedzieć, że stanowi osobisty pamiętnik autorki w którym główna bohaterka dzieli się z czytelnikami światem swoich rozterek, trudną miłością i wyborami. Nie jest to jednak książka jedynie o miłości, ale może być ujmowana w szerokim kontekście słowa, człowieczeństwo. Jest to niewątpliwie powieść o głębokim charakterze psychologicznym.

"A przecież upłynęło już tyle lat, odkąd postawiła kropkę po ostatnim zdaniu tamtej historii - i odwróciła kartkę. Odeszła, bo któreś z nich musiało odejść. To, co było między nimi, było piękne, ale zbyt delikatne i magiczne, by nie dać się zmiażdżyć w trybach codzienności."

Na kartach powieści mamy możliwość poznania Julii, która z pozoru wiedzie szczęśliwe i poukładane życie u boku swojego męża z którym spodziewa się syna. Rodzi się więc pytanie, czy istnieje coś co mogłoby ten idealny stan zaburzyć? Odpowiedzią jest wspomnienie, pojawiającej się coraz częściej przeszłości.


W tym momencie kobieta rozpoczyna swoja opowieść o tym jak na forum muzycznym poznała swoją bratnią duszę o imieniu Madżun, która stała się jej miłością.  Chociaż dzieliła ich od siebie odległość, gdyż chłopak mieszkał w Iranie, dziewczyna nie zniechęciła się i była w pełni świadoma dzielących ich różnić kulturowych, religijnych oraz obyczajowych.

Jak w każdej miłości się zdarza i w tym przypadku mamy możliwość obserwowania wzlotów i upadków. Pierwszym takim szczęśliwym momentem w życiu naszej bohaterki, jest możliwość wyjazdu na kurs do Iranu i nadzieja spotkania ukochanego mężczyzny.


Podczas lektury w moim umyśle pojawiało się wiele pytań wśród których są takie: Co wydarzyło się w życiu kobiety, że zdecydowała się na wyjście za mąż nie za ukochanego chłopaka, a Adama? Czy irańskie uczucie rzeczywiście nie przetrwało próby czasu? i wreszcie czy kobieta jest naprawdę szczęśliwa prowadząc dotychczasowe życie? O tym przekonajcie się Państwo, sięgając po '' Słońce Tebrizu''.

Podsumowując, ''Słońce Tebrizu'' jest to bardzo mocna powieść należąca do literatury faktu. Autorka sprawnie prowadzi narrację od przeszłości do teraźniejszości. 
Kolejnym z atutów książki jest szczerość opisu towarzyszących kobiecie emocji i zrozumiały język, pozwalający czytelnikowi wczuć się w to co czuje i czego doświadcza Julia. Jest to bardzo dobrze napisana powieść, pokazująca że marzenia i uczucia które się w nas pojawiają pod wpływem różnych wydarzeń i sytuacji nigdy nie umierają i są głęboko zakorzenione w nas.

Z psychologicznego punktu widzenia, jest to książka z przesłaniem dla wszystkich tych, którzy zmagają się z przeszłością, często podobnie jak w przypadku naszej bohaterki trudnej do zaakceptowania i wymazania z pamięci. Jednocześnie jest to piękna opowieść o wewnętrznym pragnieniu, miłości i wspomnieniach.

Gorąco polecam!


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae res.


fot. materiały Wydawnictwa Novae res.
Rodzaj literatury:
Literatura kobieca
Format:
130x210, skrzydełka
Wydanie:
Pierwsze
Liczba stron:
368
ISBN:
978-83-8083-928-1
Rok wydania:
2018

Cena: 34,00


https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=slonce_tebrizu,druk
 
 

2 komentarze:

  1. Tematyka szczególnie mi bliska, bo sam jako żołnierz byłem w tym kraju na Misji. Jest to naprawdę trudna kultura, inne życie i w ogóle.
    Na pewno będę chciał, przeczytać książkę.

    OdpowiedzUsuń