30.12.2018

Walka o siebie. '' Rok na odwyku: Kronika powrotu'' Katarzyna Nowak

Książka autorstwa Katarzyny Nowak pt''Rok na odwyku. Kronika powrotu'' jest bardzo dobrą powieścią z kręgu literatury faktu. Jest to powieść o mocnym i głębokim przekazie, prawdziwie pokazująca mechanizm uzależnienia o którym autorka opowiada szczerze, prosto i bezkompromisowo. Oprócz bycia literaturą faktu, książka ma charakter pewnego rodzaju osobistego pamiętnika, opowiadającego o bardzo osobistej walce z  uzależnieniem.


'' Rok na odwyku'' jest taką książką, która bardzo głęboko skłania do refleksji. Autorkę, za podzielenie się swoją osobistą historią, darzę naprawdę dużym szacunkiem, ponieważ nie wielu ludzi uzależnionych stać na ten krok. Wszystko zaczyna się od akceptacji uzależnienia, a następnie wielu bitew w walce z tym co tak mocno ogranicza. Tak było także w przypadku autorki. Mimo to jednak, autorka wraca do samej siebie i dochodzi do porozumienia z własnym wnętrzem.

Co więcej, książka pokazuje mechanizm wykluczenia społecznego kobiety dotkniętej uzależnieniem, które tak naprawdę mogłoby dotyczyć każdego z nas. We współczesnym społeczeństwie, picie alkoholu łatwiej jest wybaczyć mężczyźnie niż kobiecie, która także ma prawo do popełnienia błędu.


„Piją, biorą leki w ukryciu między praniem a gotowaniem. Do czasu kiedy w domu wszystko lśni, a jedzenie jest na stole, mało kto się orientuje. Spuchniętą, czerwoną twarz przysłaniają makijażem” . Tak właśnie Katarzyna Nowak opisuje życie kobiet uzależnionych. Autorka, porusza także trudną tematykę terapii osób uzależnionych i pokazuje psychologiczne mechanizmy rezygnacji lub walki. 

Chociaż książka przepełniona jest wieloma momentami goryczy, ja jako czytelnicza, patrzę na tą publikację z nadzieją. Z nadzieją, że jeżeli trafi w ręce osoby uzależnionej, być może pozwoli jej/ jemu na zmianę swojego życia. Każda zmiana przecież jest dobrowolną decyzją.

Zrozumiały i prosty język autorki, jest niewątpliwie kolejnym z atutów książki. Dzięki jego prostocie, mamy możliwość poznania emocji towarzyszących autorce i jednocześnie bycia obserwatorem jej dramatu od środka.

'' Rok na odwyku'' to także historia nie tylko o uzależnieniu ale i o wykluczeniu rodzinnym i społecznym, prowadzącym do ucieczki w leki i alkohol.

Podsumowując, '' Rok na odwyku. Kronika powrotu'' jest wzruszającą i pobudzającą do refleksji książką, która dobrze obnaża ludzkie słabości. Jest opowieścią o autodestrukcji, której człowiek dopuszcza się na własne życzenie, ale i o tym ile siły i walki wymaga przezwyciężenie tych słabości.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

 

Wydanie: I
Data premiery: kwiecień 2018
Format: 123x197 mm
Formaty: EPUB MOBI
Zabezpieczenia: watermark
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-08-06484-9
 
Cena książki w twardej oprawie: 29,90
 
tyl Rok na odwyku
fot. materiały wydawnicze
 

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4714/Rok-na-odwyku---Katarzyna-T-Nowak
3 komentarze:

  1. Jestem naprawdę ciekawa tej książki i bardzo sobie cenię tego typu tytuły. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  3. Czasami naprawdę warto jest przeczytać takie pozycje i wiedzieć co może się wydarzyć gdy będziemy uzależnieni. Na pewno w walce z uzależnieniem pomaga bardzo udanie się do ośrodka leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ gdzie specjaliści będą wiedzieli jak można pomóc danej osobie.

    OdpowiedzUsuń