12.02.2019

Leonardo Patrignani Wszechświaty. Utopia -recenzjaChociaż nie przepadam za literaturą z kręgi fantastyki, ''Wszechświaty. Utopia''  bardzo mi się podobała i przyznam szczerze, że podczas czytania pierwszej części książki czekałam na dalszą jej kontynuację.

Na kartach książki autorstwa Leonardo Patrignani mamy możliwość obserwacji dalszych losów Alex, Jenny i Marco żyjących od osiemnastu lat w alternatywnej rzeczywistości, która stała się dla nich pewnego rodzaju domem i dała im poczucie bezpieczeństwa.

Choć nie mają pojęcia kim byli i jakie zdolności posiadali robią wszystko aby odzyskać pamięć. Dzięki obecności życia we Wszechświecie pamięć stopniowo wraca.

Jakie będą konsekwencje ich nie do końca świadomych wyborów i ucieczki z totalitarnej Gai, przekonajcie się Państwo sami.


Chociaż są to książki przeznaczone typowo dla młodzieży, niosą ze sobą głębokie przesłanie adekwatne moim zdaniem dla każdego wieku-„Każdy z nas jest w stanie kształtować swoją rzeczywistość. Wznosić mosty i wieżowce, sprawiać by niemożliwe stało się możliwym. Nie ma przyczyny i skutku. Istnieje jednak moc przekraczająca ludzką wyobraźnię. Czy po to, by wywołać uśmiech na twarzy obcego człowieka, czy by spowodować globalną katastrofę, to nie ma znaczenia. Każdy jest kowalem swojego losu''


Tym co w szczególności podoba mi się w książce, jest jej wielowątkowość sprawiająca że czytelnik nie tylko nie nudzi się jednym tematem, ale także ma możliwość poznania przeżyć i doświadczeń bohaterów książki z różnych perspektyw. Wydarzenia prezentowane w życiu bohaterów przez autora, są nieprzewidywalne i nie zawsze wynikają z pewnych następstw.

Zdecydowanym plusem autora jest także zastosowanie zrozumiałego dla czytelnika języka pozwalającego zrozumieć dlaczego młodzi ludzie w spełnianiu swoich pragnień i marzeń  nie mają żadnych barier i ograniczeń.

Z psychologicznego punktu widzenia '' Wszechświaty'' to bardzo dobrze napisane fantasy z kręgu Young Adult i książka opowiadająca o zmaganiach się młodych ludzi z wyzwaniami codzienności, począwszy od poszukiwania swojego miejsca w świecie, przyjaźni oraz rozterkach młodości.


Podsumowując, '' Wszechświaty'' to bardzo wartościowa pozycja, zabierająca nas nie tylko do krainy światów równoległych, ale pozwalająca na refleksję nad tym do czego tak naprawdę zmierzamy.
Jako fantasy, niesie bardzo realne przesłanie, iż to tak naprawdę od nas zależy w jakiej będziemy żyli rzeczywistości.

Zdecydowanie polecam!


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję Wydawnictwu Dreams
Image result for wszechświaty utopia
Autor: Leonardo Patrignani
Tytuł: Wszechświaty. Utopia
Tytuł oryginału: Multiversum. Utopia
Cykl: Wszechświaty (tom 3)
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 12 październik 2015
Liczba stron: 352
Gatunek: literatura młodzieżowa/fantastyka
Cena: 44,90

Księgarnia internetowa - Wydawnictwo Dreams27 komentarzy:

 1. Zachęcająca recenzja, ale nie są to moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubisz fantasy, ale fajnie o nim napisałaś. Nie wierzę Ci Kasiu Katarzyno ;-) ;-)

  GM

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie znam tego cyklu, ale czuję, że idealnie się wpisuje w moje gusta czytelnicze, więc czas nadrobić zaległości

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej serii, jednak zainteresowałaś mnie nią. Na pewno po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla mnie, ale w tej chwili nie mogę pozwolić sobie na rozpoczęcie nowej serii. Za dużo książek w kolejce :(

  OdpowiedzUsuń
 6. O - coś w sam raz dla mnie. Kocham fantastykę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czeka na swoją kolej na mojej półce wstydu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja także nie czytam fantastyki, ale ostatnio nachodzą mnie myśli o próbowaniu nowych gatunków. Więc i po ten pewnie sięgnę. Na razie jestem na etapie wczytywania się w thrillery i kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytam. Uwielbiam Fantasy, kiedy książka niesie przesłanie to już nic więcej niemal nie potrzeba, bo ona jest dobra sama w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Za tę książkę chetnie bym się wzięła :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa pozycja, w wolnej chwili chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kompletnie nie mój styl mam wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( agbazara@gmail.com ) możesz również Whatsapp na ten numer ( +2348104102662 )

  OdpowiedzUsuń