18.11.2018

Czy miasta przyszłości są przyszłością czyli recenzja książki Pauliny Wilk '' Pojutrze.'O miastach przyszłości''

 Na kartach powieści  pt. '' Pojutrze.O miastach przyszłośći'' Pauliny Wilk jako czytelniczy mamy przyjemność zapoznania się z ideą niemalże filozoficzną. Nie jest ona oczywiście niczym złym i wbrew pozorom bardzo zachęca do poznania tego jak będzie mogło wyglądać przyszłe życie w miastach.
Są to miasta utopijne, wymarzone, pokazujące jak będzie wyglądać przyszłość.

W kontekście pewnego konstruktu myślowego, Paulina Wilk przedstawia miasta z perspektywy wyobrażeń. Udowadnia, że możliwe scenariusze przyszłości bardzo wiele mówią o tym, kim jesteśmy w dniu dzisiejszym.
Opis miast przyszłości sprawia wrażenie, iż autorka jest obserwatorką rzeczywistości, która bardzo dokładnie opisuje poszczególne szczegóły.
Autorka opisywaną rzeczywistość przedstawia w sposób narracyjny, poprzez opisywanie świata oczami jego mieszkańców. Bardzo rzadko pozwala im na wypowiedź, co jeszcze bardziej rozbudza ciekawość czytelnika. 

Bardzo dużym walorem literackim książki, jest szczegółowe pokazanie przez autorkę topografii opisywanych miast za pomocą barwnego języka metafor.
'' Pojutrze. O miastach przyszłości'' to bardzo wartościowa pozycja literacka nie tylko pod kątem treści, ale pod względem psychologicznym.
Pokazuje bowiem, bardzo istotny proces zmian zachodzących w społeczeństwie podczas migracji.
W tym kontekście opisywany przez autorkę proces oznacza zmianę nie tylko miejsca zamieszkania, ale również środowiska społeczno-kulturowego, z uwzględnieniem zmiany dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń.
Paulina Wilk w dobitny sposób poprzez język emocji towarzyszący migrującej społeczności i wymieszany z nim strach. Pokazuje w jaki sposób robimy sobie krzywdę poprzez ciągłą gonitwę i brak czasu na prawdziwe życie i jaką krzywdę sprawiamy środowisku poprzez zanieczyszczanie go odpadami technologicznymi i niszczeniem pięknych terenów zielonych pod budownictwo nowych osiedli.


Powieść pt '' Pojutrze. O miastach przyszłości'' jest wartościową pozycją książkową, którą z całą pewnością warto przeczytać. Miasta stają się w niej odzwierciedleniem emocji i obaw
 człowieka zmierzającego ku lepszej przyszłości poprzez chęć zaprojektowania jej w całości w świecie pełnym biedy , technologii i wiecznego niedoboru szczęścia.


Czym będą portretowane miasta i kim będą zasiedlający je ludzie? Jak bardzo różnorodne wizje przyszłości stoją za tkankami miejskimi, które dzieli bardzo wiele, ale łączy przede wszystkim żywy puls?  

Miasta przyszłości mogą być groźne i dwuznaczne. Ludzie czas przyszły chcieliby zasiedlić już teraz. W tym znaczeniu „Pojutrze” jest o fantazjowaniu, gorzkich rozczarowaniach, ale także nieustannym niepokoju, mrocznej zmianie myślenia. Paulina Wilk portretuje miasta, które naprawdę żyją, i takie, którejedynie to udają. 
Książka autorki to bardzo dobra pozycja, skłaniająca do refleksji nad tym co tak naprawdę jest dla nas w życiu ważne.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.fot. materiały wydawnictwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz