17.11.2016

Najbardziej osobiste notatki Jana Pawła II. Jestem bardzo w rekach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003, Karol Wojtyła, Jan Paweł II

Zrecenzowanie książki, stanowiącej zbiór osobistych notatek Papieża Jana Pawła II, które to zgodnie z jego ostatnią wolą miały zostać spalone, nie należało dla mnie do najłatwiejszych zadań, bowiem niezwykle trudno jest się odnosić do myśli i spostrzeżeń tak wielkiego człowieka.
 Bardzo się cieszę, że miałam możliwość przeczytać tą książkę, ponieważ jest piękna i wiele wniosła w moje życie. Treść książki obfituje w osobiste przemyślenia Jana Pawła II na temat życia, Kościoła, celibatu, świętości, a także dialogu ekumenicznego.
Tym, co mnie bardzo wzruszyło w książce, jest myśl papieża Jana Pawła II, że Bóg przychodzi do każdego człowieka, niezależnie od tego czy jest wierzący czy nie.
Papież pięknie pokazuje czytelnikowi jak przebaczać i uczy każdego z nas tej sztuki.
Ponadto, wbrew opiniom medialnym, Papież Jan Paweł II, nigdy nie milczał w sprawach ważnych. Zabierał swój głos poprzez modlitwę o pokutę, świętość, zachowanie powagi Sakramentów Świętych, Kościoła, o siły dla Kapłanów. Przykre jest, że mówi się o tym co kontrowersyjne, a unika konfrontacji z prawdą.

Jan Paweł II był niewątpliwie człowiekiem modlitwy. Większość jego osobistych notatek stanowią zapiski z rekolekcji w których uczestniczył, bądź które prowadził. W tym przypadku Jan Paweł II jest wzorem do naśladowania, ponieważ zazwyczaj nie zwracamy uwagę na to co jest do nas mówione w Kościele i co najgorsze nie wcielamy tych rad ewangelicznych w życie.
 Co najpiękniejsze w całości książki, jest to że Papież Jan Paweł II co roku modlił się o inne ważne dla Kościoła i Świata sprawy. Nie poprzestawał tak jak my na jakiejś intencji przez wiele lat.

Tytuł, choć książka sama w sobie nie ma formy pamiętnika, nie wprowadza w błąd, ponieważ książka zawiera wiele osobistych przemyśleń, w tym na temat samotności i śmierci.

Książkę gorąco polecam każdemu z nas, niezależnie od tego czy jest wierzący czy nie i od jego sposobu patrzenia na nauczanie Świętego Jana Pawła II. Cieszę się, że mogłam przeczytać tak wartościową pozycję książkową.


fot. materiały wydawnictwa


  • Oprawa twarda
  • Wydanie: pierwsze
  • Data pierwszego wydania: 2014-02-03
  • ISBN: 978-83-240-2990-7
  • Liczba stron: 640
  • Znak
  • Cena katalogowa: 15,00 zł

 Znak

2 komentarze: