24.03.2019

Tajemnice i Dziedzictwo czyli Grzegorz Gołębiowski '' Dziedzictwo'' - recenzja

Nie wiem czy pamiętacie Państwo moją opinię o pierwszej książce Grzegorza Gołębiowskiego pt. ''Cień przeszłości''?. Dzisiaj zachęcam Was do poznania dalszych losów bohaterów pierwszej powieści i pragnę dodać, że podobnie jak pierwszą, tak i drugą książką jestem naprawdę zachwycona. Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią o książce :).

Na poczetek zanim przejdę do pełnego meritum odnośnie książki z czystym sumieniem przyznam, że bardzo lubię gatunek jakim jest kryminał. Dodatkową rzeczą, która wpłynęła na chęć przeczytania książki jest wątek historyczny.  Bardzo ciekawiły mnie również dalsze losy Adama Floriańskiego, będącego pasjonatem genealogii. Z zawodowego punktu widzenia natomiast, ciekawił mnie wątek kryminalistyczny i psychologiczny ;).

Na kartach książki powieści pt '' Dziedzictwo'' autorstwa Grzegorza Gołębiowskiego możemy poznać dalsze losy Adama Floriańskiego, który tym razem podejmuje się zadania odnalezienia przodków pewnego zamożnego biznesmena z USA. W swoich poszukiwaniach mężczyzna dociera do małej miejscowości położonej na Mazowszu zwanej Sadowne. 

Podobnie jak w poprzedniej powieści Autora nie zabraknie tajemniczej informatyk Anny i wątku kiełkującego między nimi uczucia. Żeby było ciekawie, w odkrywaniu dalszych tajemnic przeszłości, ktoś będzie starał się im mocno przeszkodzić.

Pomimo traktowania o przeszłości, czyli tym co juz było powieść autora jest bardzo aktualna na czasie. Pokazuje bowiem jak bardzo urazy, wstyd i plotki na temat rzekomych skarbów, mogą wpłynąć na dalsze nasze życie.

W kwestii wątku kryminalistycznego, jako czytelnicy możemy obserwować poszukiwanie sprawcy zamordowanego w tajemniczych okolicznościach blogera z Warszawy. Dowody zgromadzone przez Komisarza Piotra Mączyńskiego rzucają na całą sprawę nowe światło.

Z psychologicznego punktu widzenia, książka pokazuje mechanizm powstawania intryg i tego jak zgubne mogą być one w swoich konseksencjach.

Podsumowując '' Dziedzictwo'' to bardzo dobrze napisany polski kryminał :) Z przyjemnością sięgnę po kolejne pozycje autora, jeżeli kiedyś w przyszłości powstaną.

Z czystym sumieniem polecam, nie tylko pod względem kryminalnym :) 

Katarzyna Oberda  

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res :) 31 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej serii. Nazwisko autora również nie jest mi znane... Niestety fabuła jakoś niespecjalnie mnie przyciąga. Mam wrażenie, że to już było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, autor napisał już '' Cień przeszłości'' w tej samej tematyce, a ta książka jest kontynuacją :)

   Usuń
 2. To moze być ciekawe... a przynajmniej inne, niż to co czytam zazwyczaj :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej książki ani autora, dlatego chętnie zapoznam się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tą książką .😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, nic mnie w tej książe nie pociąga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem. Przyciąganie i pociąganie jest bardzo ważne :)

   Usuń
 6. Bardzo rzadko sięgam po kryminały, więc tego raczej nie przeczytam. Nie zachęciła mnie historia i raczej mogłabym się przy niej nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z kryminałami jestem raczej na bakier. Zbyt dużo potrm sobe wyobrażam. Za dużo rzeczy mnie "prześladuje" hehe ppzs tymbędziesz widzę, że to jakaś część większej serii, a wiec nie Bardo wypada czytać od środka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. doskonale to rozumiem ;-) bo kiedyś to przerabiałam ;-) a teraz czytam kryminały rekreacyjnie ;-)

   Usuń
 8. Byłabym skłonna dać szansę tej książce, by przekonać się w jakim stopniu mi by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś słyszałam o tym autorze ale nie jestem pewna czy czegoś nie czytałam tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej książce i autorze, ale kocham kryminały całym sercem i pewnie w końcu i po nią sięgnę <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Po powieściach kryminalnych dopiero raczkuje więc nie jestem pewna czy chce przeczytać ta książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Również lubię czytać kryminały. O tej serii jeszcze nie słyszałam, ale nie wykluczam, że kiedyś po nią sięgnę. Chociaż szczerze mówiąc, tak na razie to nie zauważyłam nic szczególnego, co by mnie przyciągało do tych powieści . Jednak nie mówię też nie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam twórczości tego autora. Co więcej, pierwszy raz o nim słyszę! A że lubię kryminały, to zagłębiłam się jeszcze w recenzji poprzedniego tomu i przyznam, że jak wcześniej byłam zaintrygowana, tak z czasem moja ciekawość powoli opadała. Jakoś nie przemawiają do mnie te kryminalne wątki, także podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię kryminały, czytam ich dużo i mam wysokie wymagania względem tego gatunku. Myślisz, że książka mogłaby mi się spodobać?

  OdpowiedzUsuń