28.02.2016

Życie Egiptu, Księżyc zza Nikabu- recenzjaKsiążka autorstwa dwóch Polek- matki i córki, Moniki Abdaleziz i Ewy Zarychty dla których Egipt stał się domem opisuje nie tylko piękno kraju, który stał się Rajem dla turystów, ale przede wszystkim jego kulturę. Dzięki temu łamie stereotypy w myśleniu i wyobrażeniach na temat tego jak wygląda prawdziwe życie w Egipcie, które na dobrą sprawę wcale nie tak bardzo różni się od życia w innych krajach. 

Książka, która odsłania prawdziwe fakty z doświadczenia jej autorek,  została napisana na podstawie prowadzonego przez nie bloga - http://www.polskamuzulmanka.blog.pl.  Egipt opisywany przez obie autorki, które są Polkami nie jest jedynie odległą, starożytną krainą piramid i Faraonów, ale przede wszystkim stał się zakątkiem świata o wielu nieznanych dotąd twarzach. Można powiedzieć, że współczesny Egipt stanowi dla czytelnika tajemnicę, którą może on odkrywać, będąc prowadzonym przez autorki. 

Podczas poznawania Egiptu, na kartach literatury faktu do której bez wątpienia należy ’’Księżyc  zza Nikabu’’ za każdym razem odnosiłam wrażenie, że jest to powieść niebanalna, która posiada w sobie drobny pierwiastek magii. Zapewne odniosłam takie wrażenie za sprawą nieocenionej skarbnicy wiedzy na temat obowiązującej w Egipcie kultury, tradycji , religii i także zwyczajów połączonych z codziennością.
Choć często słyszy się negatywne opinie na temat religii jaką jest islam, Pani Monika,  w książce wspomina, że bardzo chętnie poznawała zasady tej religii i w dość przystępny sposób przybliża swoim czytelnikom to, w jaki sposób wyglądają jej współczesne praktyki religijne oraz opisuje fundamentalne zasady jej wiary.

Chociaż Egipt z perspektywy turysty może wydawać się cudownym krajem o bogatej kulturze i tradycji, to jednak w rzeczywistości zdarza się że okazuje się on krajem przepełnionym brutalnością, czego również doświadczyły autorki książki.
Autorki książki bardzo często obalają w niej stereotypy na temat życia, wiary i kultury- zwłaszcza w kwestii szacunku względem egipskich kobiet oraz ich praw.
Choć Egipcjanie mogą sprawiać wrażenie osób bardziej przyjaznych niż niejeden Europejczyk, to jednak  autorki zwracają uwagę, że nawet jeżeli zna się kogoś od wielu lat, to nie każdemu można i trzeba zaufać. Autorki podkreślają również, że tak naprawdę z brakiem zaufania nie da się żyć. -  „Przecież nie można żyć, nie ufając nikomu, choć najczęściej słyszaną przestrogą dla cudzoziemców w Egipcie jest właśnie ta, żeby nikomu nie ufać.”

W trakcie lektury książki zwróciłam szczególną uwagę na fakt, iż wzajemny szacunek jest bardzo pożądaną wartością  w tamtejszej kulturze, nie tylko ze względu na wzajemną różnorodność ale także na fakt, iż jest to zachowanie czysto ludzkie.
Autorki bloga i jednocześnie książki, zapraszają nas do intymnego świata swojej codzienności w której opowiadają historię mającą dla nich szczególne znaczenie, nie tylko ze względu na poniesiony trud. Oprócz stworzenia nam możliwości poznania ich codzienności, zwracają także naszą uwagę na fakt, iż świat jest różnorodny, a sam fakt jego obserwacji daje nam bogatą gamę doświadczeń- Świat jest różnorodny. Obserwowanie tej różnorodności daje nam bogactwo doznań i rozszerza nasze horyzonty w każdej sferze życia”


Czymś, co mnie w szczególny sposób ujęło w książce ‘’Księżyc zza Nikabu’’ jest zasada, że nie mamy prawa nikogo osądzać, bo każdy człowiek zasługuje na szacunek o godność, niezależnie od kultury w której dane mu jest żyć, czy też religii, którą wyznaje. W trakcie czytania książki, zainspirowana tą zasadą starałam się nie kwestionować życiowych wyborów Pani Moniki czyli przeprowadzki do Egiptu, małżeństwa z Egipcjaninem i przekonwertowania się na islam, bowiem wiem, że każdy człowiek ma prawo do dokonywania własnych wyborów i zdaję sobie sprawę z tego, że będąc w sytuacji Pani Moniki, ja również nie chciałabym być oceniana przez innych ludzi.

‘’ Księżyc zza Nikabu’’ to nie tylko fascynujący przewodnik po Egipcie, religii i kulturze, ale przede wszystkim  szansa na poszerzenie własnych horyzontów myślowych o to co nieznane, a często postrzegane w sposób stereotypowy i mijający się z rzeczywistą prawdą.

         ''Księżyc zza Nikabu'', jest nie tylko pozycją, która może zainteresować tych, z Państwa którzy chcieli by wybrać się w podróż właśnie do Egiptu, ale również wszystkich tych, którzy chcą odbyć podróż do tej tajemniczej krainy w zaciszu własnego fotela, ciepłego koca i z kubkiem ulubionego napoju w ręku. Niewątpliwie jest to lektura idealna na każdą porę roku, a zwłaszcza na etap przesilenia zimowo- wiosennego, kiedy szczególnie potrzebujemy czegoś, co rozgrzeje przestrzenie naszego umysłu. Tym idealnym czymś, może stać się lektura książki ''Księżyc zza Nikabu'', którą gorąco polecam każdemu.
Za możliwość zrecenzowania książki ‘’ Księżyc zza Nikabu’’ serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae res.
fot. Materiały wydawnicze/ wyd. Novae res
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz