02.07.2018

''Zaskoczony radością'' C. S Lewis - recenzja

 Ponieważ bardzo lubię C. S Lewisa i ogromnie cenię sobie jego wartościową twórczość, nie mogłam przejśc obojętnie obok jego kolejnej książki. Tym razem zdecydowałam się na '' Zaskoczony radością''.

Książka  jest opowieścią autobiograficzną o życiu autora , z uwzględnieniem czasu jego dzieciństwa, młodości i wchodzenia w dorosłość.
 
Część autobiograficzna napisana jest językiem psychologiczno-filozoficznym z uwzględnieniem opisu obyczajów i kultury w której żył. 
 
Autor w głównej mierze bazuje na wspomnieniach z wczesnych lat dziecięcych, beztroskich i pięknych chwil w których wraz ze swoim bratem odkrywał świat. Bawnie opisuje świat wyobraźni, w której wszystko było możliwe.
 
Szczególnie wzruszającą częścią jest opis trudności doświadczanych przez autora po śmierci matki, co pogłębiło jego wątpliwości co do wiary w Boga.
 
Jednak w końcu autor ponownie odzyskał wiarę i jednocześnie upragniony spokój i radość. 
 
Jak do tego doszło, musicie przekonać się Państwo sami.
 
Podonnie jak poprzednie lektury C.S Lewisa, ta wywarła na mnie ogromne wrażenie.
Uważam ją za bardzo wartościową lekturę, do której powinien sięgnąć każdy katolik, a także każda osoba doświadczająca wątpliwości w zakresie działania i istnienia Boga.
 
Jest to bardzo szczera refleksja autora zawierająca silny ładunek emocjonalny. Wbrew pozorom, autor nie moralizuje i nie poucza.
 
Pomimo trudnego i wręcz naukowego momentami języka, książkę czyta się lekko i  szybko.
 
To co szczególnie mnie w książce zachwyciło to pięlne opisy przyrody i odwołania do źródeł literatury i kultury.
 
Autor, wbrew pozorom nie zanudza swojego czytelnika, a stwarza możliwośc obserowania namacalnej przemiany zachodzącej  w nim samym, jego przemyśleń wewnętrznych, dokonywanych wyborów, a także postrzegania siebie i świata.
 
Co więcej, C.S Lewis uświadamia czytelnikowi i każdej osobie że pomimo utraty wiary i wątpliwości związanych z Panem Bogiem, warto jest go ponownie odkrywać i poznawać.


„Zaskoczony radością” to niezwykła, wielopłaszczyznowa opowieść, którą czyta się z niemałym zainteresowaniem, i która pozostaje w pamięci na długo. To historia o trudnych doświadczeniach, które wpływają na nasze życie, sile przyjaźni, mocy literatury oraz upadku na duchu i powrotu do wiary. Polecam serdecznie!!
 
 
fot. materiały wydawnicze 
Wydawnictwo: Esprit
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 352
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788361989363
Cena: 34,90
 


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit 


 
 

2 komentarze:

  1. Wiem dla kogo ta książka będzie wspaniałym prezentem urodzinowy. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Agnieszka Kaniuk :) i na pewno się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń